Docteur Alexandra Beaumanoir
Bábätko už narástlo na 50 cm a váži medzi 3 a 3,3 kg. V jeho črevách sa nahromadila čierna hmota nazvaná smolka, meconium. Táto hmota bude vylúčená po narodení ,v prvých stoliciach. Všetko je pripravené na príchod na svet.
Vaše tehotenstvo sa končí a pôrod príde v nasledujúcich dňoch. Určite netrpezlivo očakávate tento moment. Cítite sa ťažká a pohyby sú stále obtiažnejšie. Starajte sa o seba, nechajte sa masírovať, oddychujte.
Zaujímavý je fakt, často opisovaný mamičkami v tomto 38. týždni, veľa z vás má nepotlačiteľnú chuť upratovať! Každá rozhádzaná vec vás privádza k šialenstvu !
Prvá tekutina ,ktorá vychádza z prsníkov sa nazýva kolostrum. Zvýšenie tvorby mlieka je potom spojené s stimuláciou pri saní vášho bábätka počas kojenia a je k nej nevyhnutná dobrá hydratácia. K tomuto zvýšeniu tvorby mlieka prichádza 2. až 3. deň po pôrode.otázky spojené s kojením vám zodpovedajú v pôrodnici alebo váš pediater.
Docteur Alexandra Beaumanoir
Bábätko meria 49 cm a váži 3 kg. Už má veľmi málo miesta a málo sa hýbe. Všetko je pripravené k príchodu na svet. Čakajúc na pôrod, vaše bábätko sa trénuje v dýchaní.
Čas sa vlečie a vy ste stále netrpezlivejšia. Túžite držať vaše bábätko v rukách. Môžete byť unavená, udýchaná, bábo tlačí na močový mechúr, zle spíte. Odvahu, už len pár dní. Počas tohto deviateho mesiaca vaša maternica schádza aj s bábätkom nižšie, niekedy je to progresívne, niekedy máte dojem, že je to zo dňa na deň, a môžete mať dojem, akoby vaše bruško padalo. Tento pocit môže byť trošku nepríjemný, ale má to aj výhody. Maternica menej tlačí na pľúca a vy lepšie dýchate.
Neváhajte využiť tieto voľné chvíle pred príchodom vášho bábätka na oddych a relaxáciu. Pustite si príjemnú hudbu a meditujte. Uvoľňujte končatiny jednu po druhej, až kým budete mať pocit, že celé vaše telo je príjemne ťažké. V momente, keď sa cítite príjemne uvoľnená, predstavte si nejaké príjemné miesto, lúku v lete, šum lesa, príjemný dotyk slnečných lúčov, a predstavte si ,že ste s vašim dieťatkom.
Docteur Alexandra Beaumanoir
Meria 48 cm, váži, 2,9 kg. Bábätko už do pôrodu priberie len málo. Je možné, že sa narodí už tento týždeň. V každom prípade je už na to všetko pripravené.
Tieto posledné týždne výrazne pociťujete vašu váhu a môžete sa cítiť veľmi unavená. Je možné, že sa cítite ťažká a nemotorná. Možno ste už netrpezlivá a rada by ste porodila. Buďte trpezlivá ! Využite každú voľnú chvíľku na oddych. Aj keď je možné, že dobre spať je stále ťažšie. Aby ste lepšie spali, jedzte večer ľahko, a počkajte 1 až 2 hodiny po večeri, až potom si choďte ľahnúť. Maternica sa ďalej pripravuje na pôrod, pociťujete kontrakcie.
Ako rozoznať správny moment odchodu do pôrodnice ? Môže sa jednať o stratu plodovej vody, ďaľším signálom sú kontrakcie, ktoré sa stanú pravidelnými. Pokiaľ a objavujú každých 10 minút, je správny čas na odchod !
Docteur Alexandra Beaumanoir
Od tohto 35. týždňa začína bábätko zostup pánvou, ktorý sa skončí pôrodom. Meria 45 cm a váži 2, 4 kg. Pokiaľ sa narodí počas tohto týždňa, pôrod už nebude považovaný za predčasný. Bábätko je už pripravené na narodenie. Všetky orgány sú dokončené. Bábätko môže dýchať samé. Má stále menej miesta, a pokiaľ mu už bude príliš tesno, dá vám to vedieť! Keď bude bábätko pripravené, uvoľní hormón, ktorý je zodpovedný za vyvolanie pôrodu.
Ďalej máte kontrakcie, pokiaľ sú nepravidelné, ide o prípravu na pôrod. Keď sa stanú pravidelnejšími a častejšími ,ide pravdepodobne o začiatok pôrodu. Panva sa pripravuje na pôrod a môžete pociťovať s tým spojené bolesti. Čo sa týka sexuality, môžete mať pohlavný styk. Ten však môže vyvolať pôrod !
Všetky veci pre bábätko sú už pripravené? Malá (a nie úplná) rekapitulácia - oblečenie : 8 body, 8 pyžám,2- 3 svetríky, 3 páry ponožiek, 2 páry papučiek, 3 čiapky, 2 fusáky.
- Do izby: postieľka s dobrým matracom, prebaľovaci stolík, baby phone, odkladací priestor, vanička
MD. Alexandra Beaumanoir
Meria 43 cm a váži približne 2,4 kg. Okrem pľúc, ktoré sa ďalej formujú, všetky orgány sú už pripravené k pôrodu. Tvár a telo sú pekne hladké, vaše bábätko totiž ukladá podkožný tuk. Na hlavičke má veľa vláskov. Pekne reaguje na svetlo. V brušku je mu tesne a preto sa menej hýbe. Pokiaľ cítite jeho prítomnosť, aj keď pohyby sú menej výrazné ako doteraz, nemusíte sa báť. Pravdepodobne je už v polohe hlavou dolu, pokiaľ to tak nie je, nebojte sa, ešte stále mu zostáva trošku času na otočenie.
Blíži sa koniec tehotenstva a môžete mať stále častejšie ťažké a opuchnuté nohy. Veľa pite, noste voľné oblečenie a pokiaľ treba- noste pančuchy proti kŕčovým žilám. Môžete byť ešte udýchanejšia ako doteraz, bábätko rastie a tlačí na žalúdok a na pľúca. Prsia sú väčšie a ťažšie.
Využite posledné týždne pred narodením bábätka k dokončeniu prípravy jeho izby a k dokúpeniu zostávajúcich vecí. Oblečenie, toaletné potreby, postieľka, kočík, veci do pôrodnice… Už máte vybraté meno? Bod po bode skontrolujte, či je všetko hotové. Užite si tiež týchto posledných pár týždňov oddychu. Keď bude bábo tu, noci budú kratšie.
MD. Alexandra Beaumanoir
<>h2VAŠE BÁBÄTKO
Vstupujete do 33. týždňa tehotenstva a vaše bábätko začina byt pekne okrúhle a koža sa vyrovnáva. Váži približne 2,1 kg a meria 42 cm. Vývoj mozgu je už takmer dokončený, imunitný systém je už tiež pripravený na pôrod. Vývoj pľúc však ešte nie je úplný, preto treba aby vaše bábätko ešte vydržalo v príjemnom prostredí vášho bruška. Bábätko pije amniotickú tekutinu a často ciká. Prostredníctvom amniotickej tekutiny spoznáva rôzne chute.
Blíži sa koniec tehotenstva a bábätko stále viac tlačí na váš močový mechúr ! Je to normálne, vaše dieťatko sa totǐz posúva nižšie. Pokiaľ však máte pri močeni pálenie ,alebo bolesti, môže sa jednať o infekt močových ciest a treba sa obrátiť na vášho lekára.
Vaše prsia sú ťažké a ich objem sa znovu zväčšuje. Existuje niekoľko maličkostí, ktoré umožnia uľahčiť vaše bolesti , ako dobrá podprsenka, prúd studenej vody pri sprchovaní, krémovanie.
Objem maternice sa taktiež zväčšuje, obsahuje už 1 l amniotickej tekutiny.
Rozprávali ste sa s budúcim ockom, či chce byť prítomný pri pôrode ? Ak nie, teraz je vhodná chvíľa. Nie je to jednoduché rozhodnutie a obaja portrebujete čas na premyslenie. Jeho prítomnosť je pre vás ukľudňujúca, alebo vás naopak znervózňuje ?
MD. Alexandra Beaumanoir
Koža vášho bábätka je už ružová, ale ešte stále je trošku pokrčená. Meria okolo 40 cm a váži viac ako 2 kg. Nehty mu už pekne narástli. Vie rozoznat svetlo a tmu. Už mu je vo vašom brušku tesno! Ďalej s ním komunikujte, počuje vás stále lepšie. Kosti sa ďalej spevňujú. Vaše bábätko potrebuje veľa vápnika, pre kosti, ale aj pre vývin mozgu. Snažte sa jesť potraviny s vysokým obsahom vápnika. Kosti hlavy však ešte nie sú spojené, čo pomôže pri pôrode.
Počas tohto ôsmeho mesiaca môžete pocitovať kontrakcie. Pokiaľ nie sú pravidelné, netreba sa báť. Pokiaľ sú pravidelné, môže to znamenať že pôrod sa už začal a bude treba ísť do pôrodnice.
Ako sme spomenuli vyššie, je nevyhnutné prijímať dostatok vápnika, k vývoju vášho bábätka.Pri nedostatku vápnika u vás sa môže objaviť zvýšená kazivosť zubov. Tieto posledné týždne určite priberiete trošku viac ako ostatné týždne. Je to normálne. Organizmus si vytvára rezervy k pôrodu a ku kojeniu.
Počas týchto posledných týždňov sa vám môže často snívať o pôrode. Je to spôsob akým vás naň vaše telo pripravuje. Niektoré sny sú zábavné, ale niektoré možu byť stiesňujúce. Pripravujete sa na príchod vášho dieťatka, a môže sa vám stať, že sa prekvapíte premýšľanim o tom, ako ho kŕmite ,alebo kúpete, alebo ako mu meníte plienky. Už je to blízko: ste pripravená na jeho prichod!
Vedeli ste, že tehotenstvo je obdobie, kedy je žena obzvlášť vystavená riziku mykózy?Ide o premnoženie huby- Candida albicans. Prejavuje sa výtokom a silným svrbenim. Konzultujte vášho lekára, ten vám predpíše primeranú terapiu. Aby ste sa vyhli tomuto nepríjemnému ochoreniu, noste radšej bavlnené spodné prádlo a vyhnite sa obtiahnutému oblečeniu.
MD. Alexandra Beaumanoir
Vstupujete do 31. týždňa tehotenstva a vaše bábätko meria 43 cm a váži takmer 2 kg. Jeho reakcie na zvuky sú stále výraznejšie, reaguje pohybom a aj zvýšenou srdcovou frekvenciou. Rozprávajte sa s ním ako často sa dá. Pľúca sa už pripravujú na pôrod a vyrábajú tekutinu, ktorá im pomôže otvoriť sa pri prvom nádychu. Jeho pozicia by už mala byť definitívna, to znamená, hlavou dolu, kolená skrčené, ruky a nohy skrížené, brada odpočívajúca na hrudníku.
Je tu začiatok ôsmeho mesiaca a spávanie je pre vás stále nepohodlnejšie. Vaše veľké bruško totiž čoraz viac zavadzia. Skúste ho podložit vankúšom. Užite si tiež pokojné chvíle cez deň a pokúste sa odpočinúť si. Od začiatku tehotenstva ste už pribrali asi 10 kg. Od tohto 31. týždňa sa priberanie môže zrýchliť. Tieto posledńe týždne sú typické zvýšenou chuťou do jedla. Je to prirodzené, prítomnosť dieťatka vás núti robiť rezervy.
Od 8. mesiaca je vhodné začať pomaly pripravovať veci do pôrodnice. Deň D sa blíži veľkými krokmi! Pre vás pripravte toaletný kufrík, balik hygienickych vložiek, spodné prádlo, pyžamá a ostatné oblečenie. Pre bábätko pripravte niekoľko dupačiek,body, pyžamo, čiapočku, fusák na spanie, svetríky, toaletné potreby, plienky a nezabudnite nejaké pekné oblečenie na návrat domov.
MD. Alexandra Beaumanoir
Bábätko váži 1,7 kg a meria 37 cm. Čoskoro by sa malo otočiť do definitívnej polohy hlavou dolu, možno sa tak už stalo. Váš gynekológ to overí pri budúcej sonografii. Jeho pokožka sa vyhladzuje, pretože naberá stále viac podkožného tuku. Jeho vlasy, mihalnice a obočie ďalej
rastú. Keďže má teraz málo miesta, pohyby ,ktoré robí vám deformujú bruško! A pokiaľ sa mu nepáči poloha, v ktorej sa nachádzate, môže sa hýbať do všetkých strán ,aby vám dalo najavo, že ju treba zmeniť.
Vaše bruško sa ďalej zaokrúhľuje. S troškou šťastia dieťatko zišlo trošku nižšie a menej vám tlačí na žalúdok a na bránicu. Zato však z radosťou tlačí na močový mechúr ! Môžete pociťovať kontrakcie, ktoré nie sú ani pravidelné, ani bolestivé. Maternica sa takto pripravuje k pôrodu. Pokiaľ sú časté, pravidelné, alobo bolestivé, poraďte sa s vašim lekárom.
Nadmerné zvýšenie váhy, opuchy, hypertenzia, bolesti hlavy a brucha, sú príznakmi preeklampsie. Jedná sa o ochorenie tretieho trimestra, ktoré je veľmi vážne aj pre budúcu mamičku ,aj pre novorodenca. Pokiaľ pocítite niektoré z tychto symptómov rýchlo konzultujte lekára.
MD. Alexandra Beaumanoir
V tomto 29. týždni vaše bábätko začína mať v bruchu menej miesta. Meria už 36 cm a váži 1,5 Kg. Keďže má menej priestoru, menej sa hýbe. Oči už má otvorené, ale keďže sietnica ešte nie je úplne vyvinutá, nevidí. Ostatné zmysly sa ďalej vyvíjajú. Stále lepšie počuje. Jeho ocko sa mu môže cez vaše bruško prihovárať, uvidíte či zareaguje. Chuť sa tiež vyvíja, a vaše dieťatko chutná cez amniotickú tekutinu potraviny, ktoré ste zjedla.
Maternica rastie a už sa ocitla pod hrudnikom. Váš pulz sa ešte trošku zrýchľuje, aby bolo dosť kyslika pre vás oboch. Keď je to možné, skúste si oddýchnuť a dobre pospať. V siedmom mesiaci môžete mať občas pocit, že z prsnikov vyteká tekutina. Nebojte sa, je to kolostrum, a znamená to ,že vaše prsia sa pripravujú k tvorbe mlieka. Dávajte si pozor na ochorenia, niektoré z vírusov a baktérií by mohli prejsť cez placentu. Neužívajte žiadne lieky bez lekárskeho predpisu ! Veľa z nich je nebezpečných pre dieťatko.
Začali ste už s nákupmi pre bábätko ? A s pripravou jeho izbičky? Čas sa pomaly kráti a je treba nad tým uvažovať.
MD Alexandra Beaumanoir
V tomto 27. týždni tehotenstva vaše bábätko dosiahlo približne tretinu váhy pri narodení. Meria približne 34 cm a váži približne 1 kilo. Hlava má rozmery primerané zvyšku tela a na tvári má obočie aj mihalnice. Dýchacie ústrojenstvo sa ďalej vyvíja. Pokiaľ by sa dieťatko narodilo v tomto týždni, bolo by síce veľmi zraniteľné, ale vďaka pokroku modernej medicíny je veľká šanca na prežitie .
Jedzte rôzne potraviny, pretože vaše bábätko ich môže cez amniotickú tekutinu rozoznať.
Keďže maternica ďalej rastie a posúva žalúdok, môžete mať záhu a bolesti žalúdka. Pomáha pritom veľa piť, a venovať sa fyzickej aktivite ,ako chôdza alebo joga, relaxácia, meditácia… Počas dňa môžete pociťovať malé kontrakcie, nebojte sa, pokiaľ nie sú príliš časté, alebo príliš bolestivé, je to normálna príprava maternice na pôrod.
Vyhnite sa prílišnej záťaži, s pribúdajúcimi týždňami a kilami môžete byť unavená. Po zaťažujúcom dni sa neváhajte občas odmeniť príjemným teplým kúpeľom. Môžete skúsiť masáž. Treba však vybrať maséra/ku, ktorí majú prípravu na masáž budúcich mamičiek.
MD Alexandra Beaumanoir
Začínate cítiť váhu vášho dieťaťa. Môže vás bolieť chrbát. Požiadajte vášho partnera o masáž. Vyhýbajte sa vysokým topánkam, nízke podpätky sú šetrnejšie k chrbtici. Choďte vzpriamene! Je možné, že budete stále viac unavená. Spánok je často menej kvalitný, pretože je ťažké nájsť vhodnú polohu, kvôli vášmu stále väčšiemu brušku. Naviac, vaše bábätko, ktoré sa stále silnejšie hýbe, nemá žiadny problém s tým, že vás kope celú noc. Skúste si ľahnúť na ľavý bok. Počas tehotenstva je to často tá najlepšia pozícia. Jedzte večer ľahko, a skúste relaxačné cvičenia pred zaspaním.
Meria 33 cm a váži 1,1 kg. Je stále prístupnejšie k vonkajším podnetom: hudba, hlas rodičov… Vaše bábätko začína počuť čo sa deje vonku. Neváhajte s ním komunikovať, váš partner tiež. Už teraz rozozná vaše hlasy, a tie mu budú známe po príchode na svet. Je veľmi príjemné, keď vám vaše bábätko odpovedá kopnutím. Jeho pľúca sa naďalej vyvíjajú. Rozmery hlavy a tela sú rovnomernejšie. Vaše bábätko teraz otvára oči. Ďaľšia novinka, môže mať štikútku, stále častejšie, je to spojené s prehltávaním amniotickej tekutiny.
Môžete mať bolesti žalúdka a pálenie záhy. Je to spojené s rastom bábätka v maternici, ktorá tlačí na váš žalúdok. Je rozumnejšie jesť častejšie a v menšom množstve. Pokiaľ to nestačí, konzultujte vášho lekára, ktorý vám predpíše lieky.
MD Alexandra Beaumanoir
Vaša maternica ďalej rastie a tlačí na žalúdok, čo spôsobuje pálenie záhy. Môžete tiež pociťovať kontrakcie. Tie sú slabé a bezbolestné. Zadýchavanie, ktoré pociťujete zrejme už niekoľko týždňov sa môže zvýrazniť, lebo bábätko tlačí stále viac na hrudný kôš. Prispôsobte vašu chôdzu vášmu dychu. Často relaxujte. Ďalej priberáte, približne 500 g za týždeň.
V tomto 25. týždni tehotenstva váži približne 1 kg a meria 30 až 32 cm. Začína naberať prvé tukové bunky a pomaličky sa zaokrúhľovať. Jeho kosti sú pevnejšie, jeho tvár je jemnejšia, črty výraznejšie, obočie je už vyvinuté. Krk sa oddeľuje od trupu a jeho nehty sú na mieste ,aj keď sú ešte jemné. Počas tohto týždňa sa vášmu bábätku vyvíja posledný zo zmyslov, zrak. Keďže vo vašom brušku je tma, nič nevidí, ale v každom prípade, jeho zrakové ústrojenstvo je pripravené. Ďaľšia novinka, vaše bábätko je schopné plakať. Vývoj vášho dieťatka je teraz pomalší a rovnomernejší. Spánok je pravidelnejší, ale nie vždy sa zhoduje s vašim.
Počas tehotenstva ste zraniteľnejšia, ako zvyčajne. Dávajte si pozor na kontakt s malými deťmi, ktoré môžu preniesť infekčné choroby banálne v detskom veku, ale nebezpečné počas tehotenstva, najmä pokiaľ nie ste očkovaná.
MD Alexandra Beaumanoir
Meria približne 36 cm a váži 1,4 kg. Vývoj pľúc je takmer dokončený a napriek tomu, že dýchať bude až po narodení, vaše bábätko sa trénuje v dýchacích pohyboch. Mozog sa tiež ďalej zdokonaľuje a vaše bábätko vie veľa vecí: reguluje si teplotu, cmúľa si palec, prehltáva. Rozozná hlas mamičky, ale aj ocka. Je stále viac aktívne. Vlasy a nechty ďalej rastú. Pokiaľ je to chlapček, vajíčka zostupujú do mieška. Je možné, že je vaše bábätko už otočené hlavou dolu.
Bábätko potrebuje veľa energie a berie si ju od vás. Preto sa môžete cítiť udýchaná, unavená, možno slabá. Pokiaľ cítite hneď od rána, že nemáte dostatok energie, dajte si jablko alebo jogurt, aby ste mohli vydržať do obeda. Môžete mať tiež pocit ťažkých nôh, osprchujte sa studenou vodou, a ak je to možné nechajte ich chvíľu zdvihnuté.
Ďalej priberáte, už by ste mali pribrať 8 až 9 kg. Tieto posledné týždne si dávajte pozor, aby ste nepribrali viac než je vhodné. Pokiaľ máte zápchu a nafukovanie, jedzte veľa vlákniny a pite veľa vody. Ďaľším problémom môžu byť kŕče v nohách. Aby ste sa im vyhli veľa pite! Pokiaľ to nie je dostačujúce, možno pomôže kúra magnézia. Pokiaľ je už dieťatko otočené hlavou dolu, môžete cítiť ako vás kope pod hrudníkom.
Pokiaľ máte voľnú chvíľku, oddýchnite si. Bábätko vám berie toľko energie ! A čo keby ste si prelistovali katalógy s detskými vecami a dekoráciou? Možno nájdete inšpiráciu na zariadenie detskej izby. Počas normálneho priebehu tehotenstva by ste mali pribrať minimálne 9 Kg. Približne 500 g váži placenta, 900 g prsia, 1000 až 1500 g amniotická tekutina, 1500 g maternica, 1500 g zvýšený krvný obeh… a samozrejme 3 kg bábätko.
MD Alexandra Beaumanoir
Vaša maternica má rozmer červeného melónu. Bábätko rastie a posúva vaše orgány. Žalúdok sa posúva, najnižšie rebrá sa rozťahujú, diafragma (bránica) sa zdvihla…. Vaše telo prechádza ozajstným geografickým chaosom! Aký to má dôsledok? Ste unavená!. Iným problémom v tomto štádiu tehotenstva sú bolesti chrbta. Aby ste sa im vyhli, nenoste vysoké podpätky, držte chrbticu vzpriamene, a naďalej cvičte, napríklad jogu. Aj nohy vás môžu bolieť. Môžete mať pocit ťažkých nôh ,alebo opuchy nôh. Tieto príznaky sú spojené so zlým krvným obehom, ale aj s doteraz nabranými kilami.
Začínate 24. týždeň tehotenstva a vaše bábätko meria 30 cm a váži približne 800 g. Jeho mozog sa ďalej vyvíja vďaka neurónom, ktoré sa spájajú a vytvárajú 6 vrstiev - cortex (kôru), ktorý pokrýva mozog. Vďaka tomuto vývoju sú pohyby vášho dieťatka koordinované. Môže teda oblizovať, cmúľať si palec, zdvihnúť ruku, ba dokonca chytiť pupočnú šnúru. Hýbe sa často, takmer stále, a občas narazí na stenu maternice. Dôležité je, že sa teraz hýbe , keď ho stimulujete. Keď hladkáte vaše bruško, vytvárate zmeny tlaku v amniotickej tekutine, vaše bábätko to cíti a reaguje. Výborne počuje bitie vášho srdca, váš dych, váš hlas, trochu menej hlas vášho partnera. Jeho zvukový aparát je už takmer dokonale vyvinutý. Počas tohto týždňa mu rastú nehty na rukách a na nohách.
Vedeli ste, že počas tehotenstva potrebujete veľký prísun tekutín? Voda je dôležitá pre vývoj vášho dieťatka. Tiež vám pomôže lepšie tráviť, a je dôležitá pre správnu funkciu obličiek. Skúste piť minimálne 1,5 l vody za deň. Zvýšte dávky ,pokiaľ máte teplotu, hnačky alebo zvracanie, alebo pokiaľ je vonku veľmi teplo.
MD. Alexandra Beaumanoir
Možno máte problémy so spánkom. Je to normálne, medzi všetkými hormonálnymi zmenami, ale aj vašimi obavami novej mamičky. Požiadajte o radu lekára, možno pomôže homeopatia. Alebo skúste relaxovať, pomôže napríklad relaxačné dýchanie alebo meditácia. V každom prípade je dôležitý oddych. Ďalej sa môžete cítiť zadýchaná, ako sme už vysvetľovali, maternica zaberá viac priestoru a tlačí na pľúca a musíte pritom dýchať za dvoch! Aj tu môže pomôcť relaxácia a relaxačné dýchanie. Vaše srdce teraz bije rýchlejšie a vaša teplota je vyššia, je to spôsobené zvýšenou aktivitou štítnej žľazy. Môžete sa viac potiť. Noste radšej prirodzené materiály, ako bavlna alebo ľan. Ďalší problém, ďasná, môžu byť počas tehotenstva citlivé, ba dokonca aj krvácať. Dajte si pravidelne skontrolovať stav zubov a ďasien u zubára.
Meria už 28 cm a váži približne 700 g. Veľa sa hýbe, robí od 20 do 60 pohybov za pol hodinu. Stále veľa spí, lebo potrebuje veľa energie, najmä na vývoj mozgu. Každú minútu vytvorí 250000 nových neurónov. Má výbornú veľkosť na to, aby využilo všetok priestor, ktorý mu poskytujete. Na konci tehotenstva bude mať oveľa menej miesta, a bude sa zato menej hýbať. Imunitný systém sa ďalej vyvíja, aby sa mohol sám brániť proti infekciám. Miecha je teraz chránená puzdrom, ktoré ochraňuje nervy. Oči a viečka sú už dobre vyvinuté. Od tohto týždňa sa začínajú vytvárať zárodky zubov.
Nedá sa vám zaspať? Na vine môže byť čokoláda. Kakao totiž obsahuje kofeín a theobromín, 2 látky, ktoré iritujú a môžu Vám brániť v spánku niekoľko hodín. Neznamená to, že musíte prestať jesť čokoládu, ale pokiaľ máte problémy so zaspávaním, pár hodín pred spánkom si radšej dajte ukľudňujúci teplý nápoj.
MD. Alexandra Beaumanoir
Krvný objem sa naďalej zvyšuje, čo môže mať niekoľko nepríjemných dôsledkov. Po prvé to zvýrazňuje anémiu, spôsobenú nedostatkom železa, čo sa prejavuje únavou, zadýchaním a bledosťou pokožky. Pokiaľ pociťujete niektoré z týchto príznakov, obráťte sa na vášho
gynekológa, ktorý zistí vašu hladinu hemoglobínu jednoduchým odberom krvi. Ako sme už spomínali, dbajte na vyváženú stravu bohatú na zdroje železa (mäso,zelenina, špenát, čokoláda, strukoviny…). Je vhodné zvýšiť aj prísun vitamínu C, ktorý podporuje absorpciu železa. Na vitamín C je bohatá napríklad brokolica, alebo pomaranče a citróny.
Meria približne 26 cm a váži 550 g. Väčšinu času prespi. Prebudí sa len asi 4 hodiny denne. Jeho svaly a jeho nervový systém sú koordinované, hýbe sa z vlastnej vôle. Od prvého mesiaca už poriadne narástlo. Jeho rast sa teraz spomalil. Pri narodení bude merať priemerne 50 cm. Oči má síce stále zavreté, ale pigmentácia dúhovky už začala. Vyvíjajú sa riasy a obočie. Koža sa taktiež vyvíja. Ešte je pokrčená, pretože tukové bunky ešte nie sú vyvinuté. Koža je pokrytá hmotou nazvanou « vernix caseosa », ktorá ho chráni v amniotickej tekutine. Imunitný systém sa ďalej vyvíja a výroba bielych krviniek pokračuje.
Vedeli ste, že niektoré štúdie uvádzajú, že pod vplyvom hormónov niektoré ženy narastú ´počas tehotenstva o 1 až 2 centimetre ? Iným ženám vraj narastú nohy, niekedy až o jedno alebo 2 čísla. Počas tehotenstva je veľmi vhodné prispôsobiť svoju garderóbu. Noste skôr nízke podpätky, vyhnete sa tým riziku pádu a bolestiam nôh. Noste primeranú podprsenku. Vaše číslo sa môže zmeniť až o 3 čísla počas tehotenstva.
MD. Alexandra Beaumanoir
V tomto štádiu tehotenstva je časté riziko anémie, spôsobené nízkym prísunom železa. Vaše bábätko totiž produkuje vlastné červené krvinky a čerpá z vašich zdrojov. Dbajte na správnu výživu, jedzte dostatok potravín s vysokým obsahom železa. Je to napríklad mäso a listová
zelenina, ale aj sušene ovocie, vajcia alebo čokoláda. Čo sa týka váhy, mali ste doteraz pribrať približne 3 kilá. Dávajte si pozor na únavu. Štúdie dokázali, že únava a namáhavá práca (dlhé státie, časté a dlhé šoférovanie, dvíhanie ťažkých vecí…) sú rizikovými faktormi predčasného pôrodu. Pokiaľ je vaša práca namáhavá, porozprávajte sa o tom s vašim gynekológom. Spolu nájdete najvhodnejšie riešenie.
Meria 24 cm a váži približne 450 g. Živí sa cez placentu, ktorá zase vyrába hormóny nevyhnutné na správny priebeh vášho tehotenstva. Pľúca vášho bábätka sa ďalej vyvíjajú, aby boli pripravené na prvý nádych po pôrode. Všimnite si, že hrudná dutina vášho bábätka sa pravidelne dvíha, čo znamená, že prvé respiračné pohyby už začali. Vaše bábätko je teraz nesmierne aktívne. Robí v priemere 20 až 60 pohybov za pol-hodinu. Sluch sa ďalej vyvíja, a reakcie na zvuk sú častejšie. Môžete sa mu prihovárať, alebo mu pustiť nejakú príjemnú hudbu.
Sonografia vám odhalila pohlavie vášho dieťatka ? Tak prišla chvíľa rozmýšľať o mene. Najdôležitejšie je nájsť vhodný kompromis medzi tým, čo sa páči obom budúcim rodičom, alebo súrodencom. Inšpirujte sa z mnohých kníh zameraných na tento problém !
MD. Alexandra Beaumanoir
Za chvíľu ste v polovici vášho tehotenstva. Vaše telo sa ďalej mení. Vaša pánva sa rozširuje pod vplyvom hormónov (estrogénov a progesteronu). Maternica zaberá stále viac miesta a tlačí na ostatné orgány, ako napríklad pľúca, čo zhoršuje zadýchavanie, ktoré ste pravdebodobne cítili už v predchádzajúcich týždňoch. Váš krvný obeh sa zväčšil o tretinu, čo môže spôsobovať také problémy ,ako už predtým spomínané hemoroidy, ale aj kŕčové žily a kŕče v svaloch. Môžete tiež častejšie krvácať z nosa. Tým, že viac priberáte, čo je normálne v tomto štádiu tehotenstva, môžete pociťovať bolesti chrbta. Výborne vtedy pomáha plávanie alebo joga.
Váži približne 400 g a meria 23 cm. Jeho svaly sú stále silnejšie a všetky končatiny sú v pohybe. Má dosť priestoru nato aby sa otáčalo, robilo kotrmelce vo vašom brušku. Jeho vnútorné a vonkajšie genitálne orgány sa vyvíjajú a o pár týždňov budete môcť spoznať jeho pohlavie. Sluch, hmat, chuť : všetky zmysly sa zdokonaľujú. Ďalej prespí 16 až 20 hodín denne. Jeho rýchly rast sa v nasledujúcich týždňoch trošku spomalí. 5. Mesiac je veľmi dôležitý pre vývoj mozgu vášho bábätka. Neváhajte a stimulujte ho. Hladkajte si bruško, hovorte s ním….
Je tu ten dlho očakávaný moment, v tomto alebo budúcom týždni budete mať sonografiu, ktorá odhalí pohlavie vášho nastávajúceho dieťatka. Všetko však závisí od polohy, v ktorej sa dieťa nachádza. Jedná sa tiež o takzvanú (morfologickú sonografiu), pretože sú počas nej gynekológom vyšetrené jednotlivé orgány. Vaše bábätko bude vyšetrené od hlavy po päty.
Pokiaľ máte fyzicky namáhavú prácu, alebo často šoférujete, môžete začať pociťovať únavu , alebo kontrakcie. Porozprávajte sa s vašim zamestnávateľom,či je možné prispôsobiť vaše pracovné podmienky tomuto novému stavu ?
MD Alexandra Beaumanoir
Pri pohľade na Vás, už nie je pochýb. Ste tehotná a je to vidieť. Váš žalúdok sa posúva nabok, aby prenechal miesto maternici, ktorá sa už dostala nad pupok. Môžete mať problém s obehom, pretože 25% vášho krvného obehu prechádza placentou a je použitých na výživu vášho bábätka. Udýchanosť pretrváva… Ale je to pravda, dýchate teraz za dvoch.
Jeho vývoj pokračuje, najmä čo sa týka nervového systému a zmyslov. Začína sa vyvíjať imunitný systém, objavujú sa prvé biele krvinky. Pohyby sú častejšie a koordinovanejšie. Už môže aj cmúľať svoj palec, spojiť dlane, chytiť si nožičky… Ale väčšinu času spí. Rýchly rast a vývoj vyžadujú veľa pokoja, spí niekedy až 20 hodín denne. Jeho denný cyklus však nie je rovnaký ako váš. Môže sa preto zobudiť v polovici noci a prebudiť vás svojimi pohybmi. Meria 22 cm a váži približne 350 g.
5. mesiac je vhodný na premýšľanie o rôznych spôsoboch prípravy na pôrod. Klasické metódy začínajú až od 7. mesiaca. Avšak sú aj metódy, ktoré môžete začať skôr, napríklad sofrologiu. Spýtajte sa vášho lekára, aké metódy sú dostupné vo vašom okrese.
MD Alexandra Beaumanoir
V tomto 18. týždni by ste mali byť vo forme, aj keď sa občas môžete cítiť udýchaná , pokiaľ cvičíte, alebo rýchlejšie chodíte. Je to normálne. Maternica zaberá stále väčší priestor vo vašom brušku, už sa nachádza v oblasti pupku. A hlavný dýchací sval,bránica alebo diafragma, je menej tonický. Existuje aj iné vysvetlenie pre pocit zadýchavania. Od piateho mesiaca je priberanie výraznejšie než doteraz. Je preto vhodné ďalej dbať na správnu životosprávu. V žiadnom prípade netreba začínať diéty, ale zvyknúť si na správne reflexy spojené s tehotenstvom. Taktiež treba dodržiavať fyzickú aktivitu primeranú k vášmu stavu (pravidelné prechádzky, plávanie, joga, pilates…)
Začínate piaty mesiac tehotenstva a vaše dieťatko teraz rýchlo rastie. Vyvíjajú sa mu svaly, nervy, kosti, ale aj zmysly a srdce. Začína sa mu vytvárať chuť. Už môže rozlíšiť čo je horké, sladké, slané aj kyslé. Niektoré štúdie naznačujú, že má najradšej sladké! Meria už 20 cm a váži približne 250 g. Koža mu postupne hrubne, nechty sú na mieste, už má dokonca aj vlastné otlačky prstov. Stále viac sa hýbe. Pomaly začínate cítiť skutočné kopnutia.
Aj keď sa najčastejšie objavujú až po šiestom mesiaci, môžete sa s nimi stretnúť už teraz: hemoroidy. Ich príčinou je porucha krvného obehu v oblasti konečníka. Môžu zapríčiňovať bolesť a krvácanie. Pokiaľ ste sa s hemoroidmi stretli už pred tehotenstvom, riziko, že ich budete mať aj počas tehotenstva je ešte väčšie. Hemoroidy sú taktiež spojené zo zápchou, ktorá je častá počas tehotenstva. Pokiaľ nestačí pravidelná chôdza, dobrá hydratácia a konzumácia vlákniny, treba konzultovať vášho gynekológa.
MD Alexandra Beaumanoir
VY
Tento týždeň je väčšinou príjemný. Môžete sa však stretnúť s občasnými nepríjemnosťami, ako je zápcha, točenie hlavy a návaly únavy. Tieto príznaky sú normálne, a môžete ich zmierniť pravidelným spánkom, vyváženou stravou bohatou na vlákninu a dobrou hydratáciou. Keďže ďalej priberáte, čo je normálne, môžete pocítiť bolesti v chrbtici. Dávajte si pozor na dobrú polohu chrbta, stojte vzpriamene, spite na boku vo fetálnej pozícii a nebojte sa požiadať vášho partnera o masáž.
VAŠE BÁBÄTKO
Je radost cítiť stále lepšie jeho pohyby. Vaše bábätko vás nešetrí, hýbe sa do všetkých strán a dokonca vás môže aj kopať. Už meria 19 cm a váži 250 g. Rastú mu vlasy a nechty, a cievy je vidieť cez jemnú priesvitnú pokožku.
RADY
Rastom maternice vaše bábätko tlačí na vaše cievy, čo spôsobuje cirkulačné problémy a môže spôsobiť kŕčové žily a puchnutie nôh. Vyložte si nohy do výšky ,keď môžete,používajte studené sprchy a chladiace krémy.
MD Alexandra Beaumanoir
VY
Maternica ďalej rastie a môžete cítiť kontrakcie. Pokiaľ sú bolestivé, alebo pravidelné konzultujte gynekológa! Niektoré nové príznaky tehotenstva nie sú veľmi príjemné-zápcha,pálenie záhy, únava. Nezabudnite jesť veľa vlákniny ,aby ste zlepšili vaše trávenie.Dobre sa chráňte pred slnkom, inak sa vám môžu na tvári objaviť jemné pigmentové škvrnky.
VAŠE BÁBÄTKO
Za pár dní, veľmi narástlo. Meria teraz 17 cm a váži približne 150 g. Hýbe sa stále viac a viac a už ho aj môžete citit. Je to jeden z najkrajšich momentov tehotenstva.
RADY
Podľa odborníkov je štvrtý mesiac ideálny na cestovanie. Pre väčšinu leteckých spoločností, sú lety zakázané pre tehotné ženy po 7 a pol až ôsmom mesiaci tehotenstva. Sú aj krajiny, ktoré evidujú vakcíny alebo lieky, ktoré sú kontraindikované počas celého tehotenstva.
Ide napríklad o lieky na prevenciu malárie, ktoré sú kontraindikované počas celého tehotenstva. V každom prípade, pokiaľ sa chystáte vycestovať do zahraničia, poraďte sa s vašim lekárom.
MD Alexandra Beaumanoir
VY
Vaša maternica ďalej rastie a približuje sa k pupku. Vaše bruško je stále viditeľnejšie. Vaše vlasy, pleť a nechty sú stále krajšie. Je to výsledok účinku hormónov. Nevýhodou tohto 15. týždňa je, že môžete pociťovať pálenie záhy a náhle návaly únavy.
VAŠE BÁBÄTKO
Od hlavy ku pánve meria asi 10 cm, váži 135 gramov. Rastú mu obočie a riasy. Po kožnej citlivosti sa mu vyvíja aj sluch a pomaly začína rozoznávať hlasy v okolí. Povedzte budúcemu ockovi, aby sa jemne naklonil k vášmu brušku a potichúčky sa mu prihovoril. Nezabudnite, že tehotenstvo je pre neho zobrazované vašim telom.
RADY
Vaše bruško si už nemožno nevšimnúť. Ak ste si doteraz nekúpili tehotenské oblečenie, teraz je vhodná chvíľa. Skúste pohľadať na internetových obchodoch. Výber je často zaujímavejší, a vyhnete sa radom pred kabínami. Nezabudnite ani na hydratačné krémy a pravidelne masírujte bruško a boky, možno sa tým vyhnete striám.
MD Alexandra Beaumanoir
VY
Konečne si vydýchnete! Temer žiadne nevoľnosti, menej únavy. Konečne si môžete naplno užívať vaše tehotenstvo. Vaše telo sa bude teraz meniť tehotenstvom inými spôsobmi. U niektorých žien napríklad, hneď od začiatku 4. mesiaca, môže začať výtok materského mlieka prsníkmi. Maternica rastie smerom k pupku, a môže tlačiť na črevá, čim spôsobuje zápchu ,alebo pálenie záhy. Riešením je dobrá hydratácia. Pite aspoň 1,5l tekutín do dňa. Pokiaľ Vás trápi záha, vyhýbajte sa kyslým potravinám.
VAŠE BÁBÄTKO
Za týždeň sa váš poklad naučil veľa nových vecí. Už vie zavrieť päsť, hýbať perami, prehltávať. A pritom je ešte stále taký maličký. Od hlavy k pánve meria 9 cm, váži približne 110 g. A jeho rast ešte ani zďaleka neprestal ! Jeho koža je ešte tenučká, takmer priesvitna. Napriek tomu sa u neho vyvíjajú pocity.
RADY
V štvrtom mesiaci sa môžu objaviť prvé kontrakcie. Pokiaľ sú veľmi bolestivé, treba rýchlo vyhľadať lekára. Musíte si tiež dávať pozor na infekty močových ciest, a hneď od prvých príznakov treba navštíviť lekára.
MD Alexandra Beaumanoir
VY
Začína sa vám zaokrúhľovať bruško a panva sa rozšírila. Vaše zvyčajné oblečenie začína byť tesné. Urobte si radosť a vyberte sa na nákupy! Dobre sa starajte o pokožku, často je počas tehotenstva veľmi suchá. Vaše prsia si tiež zaslúžia pozornosť, stále sú ťažké a mierne bolestivé. Hydratujte ich preto, nato určeným krémom. Vaše ranné nevoľnosti už pravdepodobne patria k minulosti ! Užite si to, ale dávajte si pozor a jedzte vyvážene. Únava už tiež pomaly začne ustupovať. Vaša maternica ďalej rastie, má veľkosť veľkého grepu.
VAŠE BÁBÄTKO
Ďalej sa hýbe, stále viac a viac. Už vie hýbať prstami a dokonca vie aj otvoriť ústa. Pripravuje sa na kojenie. Doteraz mohlo hýbať len končatinami, a teraz už môže hýbať aj hlavičkou. Novinkou tohto 13.teho týždňa je aj to, že vaše bábätko už môže piť « amniová tekutina ». Zároveň objavuje chuť« amniová tekutina » sa totiž mení podľa toho ,čo jete. Váži už 55 až 65 gramov a meria 8 cm az 10 cm.
RADY
Na prípravu na pôrod existujú mnohé metódy, ( ako joga, plávanie a iné). Začnite premýšľať o tom, ktorý zo spôsobov vám najlepšie vyhovuje.
MD Alexandra Beaumanoir
VY
Vaše prsia sú ťažké, krehké, bolestivé. . Určite už máte menšie stavy nevoľnosti a ste menej unavená. Na brušku sa môže objaviť tmavá čiara, medzi pubisom a pupkom. Nebojte sa, táto čiara zmizne po narodení dieťaťa.
VAŠE BÁBÄTKO
Meria 10 cm a váži 50 g. Nervový systém už funguje a mozog riadi svaly. Vaše bábätko už môže pohybovať končatinami, schválne ! Oči a uši sú na definitívnom mieste. Nechty a vlasy začinajú rásť.Kostná dreň a pečeň začínajú produkovǎt krvné bunky. Placenta funguje a krv preteká pupučnou šnúrou . Pokiaľ je to chlapec, penis je na mieste.
RADY
Myslite na výber nemocnice kde porodite, ako dlho zostanete doma po pôrode, či ho dáte do jaslí, ako budete kojiť… Toľko otázok !
Opakujeme sa, ale je to veľmi dôležité, dbajte na správnu výživu (aj keď nemusíte jesť za dvoch !).
MD Alexandra Beaumanoir
VY
Vaše bruško sa začína zaokrúhľovať. Maternica stále rastie a má už veľkosť grepu, môžete ju cítiť, keď sa dotknete vášho podbruška. Rytmus vášho srdca sa zvýšil o 6 až 8 pulzov za minútu.
Riziko potratu sa veľmi znížilo.
VAŠE BÁBÄTKO
Meria 8 cm a váži približne 30 g. Vytvárajú sa kosti a chrbtica. Objavujú sa prvé chĺpky, v oblasti obočia a hornej pery. Sú to veľmi jemné chĺpky, ktoré budú po narodeni nahradené inými a pevnejšími. Hlava ešte stále predstavuje tretinu tela. Na tvári je nos, brada a nosné dierky. Väčšina vitálnych orgánov už funguje.
RADY
Keďže nevoľnosť a ostatné nepríjemnosti sa stratili, skúste športovať. Preferujte mierne športy ako plávanie, joga, chôdza… Dbajte na správnu výživu, kontrolujte svoju váhu. Vaša strava by mala byť čo najrozmanitejšia, aby vaše bábätko malo všetky živiny nevyhnutné na jeho rast.
Ak ste tak ešte neurobili, oznámte svoj stav vášmu zamestnávateľovi.
MD Alexandra Beaumanoir
VY
Vaše príznaky tehotenstva sa už pravdepodobne ustálili.
Je možné, že časté močenie už tiež nie je problém, lebo maternica sa posunula do brušnej dutiny a menej tlačí na močový mechúr. Občas vás môže pobolievať podbruško. Tieto bolesti sú často spojené s rastom maternice a s preťahovaním ligamentov. Pokiaľ ste schudli, zachvíľu sa vám vráti chuť do jedla a naberiete stratené kilá. Dbajte na to, aby ste jedli správne a pravidelne.
VAŠE BÁBÄTKO
Už meria 6 až 7 cm váži približne 20 g. Hýbe hlavou, nohami aj rukami, ale tieto pohyby ešte nemôžete cítiť. Jeho mozog sa vyvíja veľkou rýchlosťou, neuróny sa rýchlo množia. Hlava je ešte stále veľká v porovnaní so zvyškom tela, ale tvár už má ľudskú formu. Vnútorné ucho sa vyvíja a externá časť ucha sa tiež objavuje. Zárodky definitívnych zubov sa tvoria v tomto týždni, vytvárajú sa aj zárodky ochlpenia. Vitálne orgány pokračujú vo vývoji.Pečeň predstavuje temer 10 % celkovej váhy dieťaťa.
RADY
Pripravte sa na prvú sonografiu. Existujú 2 typy sonografie. Brušná a vaginálna.
Ďalej dbajte na pravidlá prevencie toxoplazmózy.
MD Alexandra Beaumanoir
VY
Vaše srdce bije rýchlejšie ako zvyčajne, čo znamená, že môžete byť ľahko udýchaná. Vaše telo sa mení, maternica ďalej rastie. Už má veľkosť pomaranča. Zachvíľu bude treba začať hľadať tehotenské oblečenie.
Vaše obličky tiež pracujú rýchlejšie, aby eliminovali vaše odpady, ale aj odpady vášho dieťaťa. Pite veľa vody, čo vám tiež pomôže vyhnúť sa infekciám močových ciest.
VAŠE BÁBÄTKO
Vaše dieťatko už nie je embryo ale fétus. Meria 5 až 6 cm a váži približne 9 g. Hlavička sa zdvíha a zaokrúhľuje, ale ešte stále je veľká, v porovnaní zo zvyškom tela. Oči sú už zakryté viečkami. Zárodky hlasiviek sú už na mieste. Vytvárajú sa pery a dieťatko môže otvoriť ústa. Zárodky orgánov chuti a čuchu sa začínajú vytvárať . Jeho tvár naberá svoj výraz. Horné a dolné končatiny ďalej rastú a vytvárajú sa chodidlá a ruky.Pohlavné orgány sú diferencované na vaječníky, alebo testis. Pokiaľ je to chlapec, začal produkovať testosteron. Srdce bije frekvenciou 110 až 160 pulzov za minútu.
RADY
Je to chvíľa pre prvú sonografiu a prvé stretnutie s vašim bábätkom.
Ak vám puchnú nohy, krvný obeh zlepšíte pravidelnou chôdzou. Veľa pite. Oddychujte. Vyhnite sa prílišnej námahe a stresu.
Kúpte si primerané oblečenie. Kúpiť oblečenie o číslo väčšie ,ako zvyčajne problém nevyrieši, pretože nie je primerané vašim novým tvarom. Pripomeňte si, že čo rastie, nie ste vy, ale vaše bruško.
MD Alexandra Beaumanoir
VY
Nepríjemné symptómy tehotenstva pomaly miznú.
Maternica rastie, kŕčok maternice je mäkší, pripravuje sa na pôrod.
Môžete pociťovať mierne bolesti v podbrušku, spojené s rastom maternice.
VAŠE BÁBÄTKO
Všetky orgány už sú na mieste. Meria 3 cm a váži 3 g. Nabralo ľudskú podobu. Pomaly sa vyvíja mozog. Srdiečko bije, môžeme ho počuť vďaka doppleru. Ľavá a pravá časť srdca sú oddelené.
Hlava sa vzpriamuje a zaokrúhľuje. Ruky a nohy sú už v definitívnom tvare, prsty na nohách a na rukách sa ďalej formujú, palec a ukazovák sú jeden proti druhému.
Vitálne orgány sú na mieste, /srdce, pľúca, mozog, pečeň, črevá./ Ale ešte sú krehké. Pohlavné orgány sú vytvorené, ale ešte sa nedajú rozlíšiť.
RADY
Už ste rozmýšľali, kde budete rodiť?
Dávajte si na seba pozor. Noste pohodlné podprsenky. Radšej sa sprchujte ako kúpte.
Dobre hydratujte pokožku. Počas tehotenstva môže byť suchšia.
Vyhýbajte sa slnku.
MD Alexandra Beaumanoir
VY
Bohužiaľ, ešte stále môžete mať nevoľnosti. Ale nebojte sa, zachviľu zmiznú! Ešte stále môžete byť unavená. Pite veľa vody, vaše obličky totiž pracujú 2 krát viac ako zvyčajne. Pomôže to aj k zníženiu nevoľnosti.
VAŠE BÁBÄTKO
Meria už 20 mm a váži 2 g. Rastie veľmi rýchlo, za týždeň takmer zdvojnásobilo výšku aj váhu. Hlava je teraz oddelená od tela krkom, ale ešte stále je väčšia ako telo. Reprodukčné orgány sú vytvorené, ale ešte nie sú viditeľné. Ešte musíte byť trpezlivá niekoľko týždňov !
Ruky a nohy sa ďalej predlžujú, prsty na nohách aj na rukách sa ďalej formujú, na tvári sa objavili očné viečka, oči sa k sebe približujú, začínajú sa vytvárať zuby. Očný nerv je už funkčný.
Ano-rektálny a uro-genitálny kanál sú takmer na mieste.
Vyvíjajú sa pľúca.
RADY
Dávajte si pozor na priberanie. Vážte sa raz do týždňa. Nedržte žiadne diéty, ale pokiaľ sa vám zdá, že ste príliš pribrali, poraďte sa so svojim lekárom. Jedzte zdravo a vyvážene, pite veľa vody.
MD Alexandra Beaumanoir
VY
Tento týždeň hormóny dosiahnu maximálnu hladinu, nevoľnosti sa pritom môžu ešte stupňovať. Môžete sa cítiť unavená a malátna, stále môžete trpieť zápchou. K týmto nepríjemným príznakom sa môže pridať zlý krvný obeh v nohách a opuchy nôh, najmä podvečer. Skúste chodiť aspoň 30 minút, každý deň.
Prsia ďalej rastú, stále sú ťažké, vény sú stále viditeľnejšie.
Vaša maternica rastie, a môže tlačiť na močový mechúr a spôsobovať častú potrebu močenia.
V tomto týždni je ešte stále riziko potratu. Dávajte si na seba pozor, často oddychujte, a nenoste nič ťažké.
VAŠE BÁBÄTKO
Ešte ho nemôžete cítiť, ale už sa hýbe ! Väčšina orgánov je už na mieste. Meria 10 až 14 mm a váži 1,7 g.
Jeho hlava je veľká a predstavuje takmer polovicu objemu tela. Jeho tvár sa začína podobať na ľudskú tvár, jazyk, nosné dierky a ústa sú viditeľné. Oči a uši sa ďalej formujú. V tomto týždni sa vytvárajú stavce, ktoré tvoria chrbticu. Na rukách sa oddeľujú prsty.
RADY:
Vyhnite sa intenzívnym pohybom. Preferujte jemné športy, ako plávanie, jogu alebo chôdzu. Ostávate sledovaná svojim gynekológom. . Medzi preventívne vyšetrenia patrí aj sérológia toxoplazmózy. Pokiaľ je negatívna, musíte rešpektovať isté predpisy ,čo sa týka stravovania (jesť len dovarené mäso, starostlivo umývať všetku zeleninu, záhradkárčiť len v rukaviciach a dobre si umyť ruky, pokiaľ ste boli v kontakte so zemou. Pri negatívnych protilátkach je riziko primoinfekcie vyššie a odber by bolo vhodné ešte do pôrodu kontrolovať.
MD Alexandra Beaumanoir
VY
Vaše prsia sú ťažké a ďalej sa zväčšujú. Ešte stále môžete pociťovať nevoľnosti, alebo únavu. Možno ste citlivejšia ako zvyčajne, nervózna, z ničoho nič môžete prejsť zo smiechu do plaču.
Vaše trávenie je spomalené, môžete pociťovať nafukovanie, pálenie záhy alebo zápchu. Buďte trpezlivá, všetky tieto nepríjemnosti zmiznú o pár týždňov. A sú príznakom dobrého priebehu vášho tehotenstva!
VAŠE BÁBÄTKO
Vaše bábätko sa ďalej vyvíja. Už meria približne 6 mm. Začínajú mu rásť končatiny, ruky a nohy sa pomaly predlžujú. Oči a uši sa formujú, otvory na nosné a ušné dierky, na jazyk aj na ústa sú už na mieste.
Jeho srdiečko je dvakrát také veľké ako pred týždňom a pravidelne bije, bije 2krát tak rýchlo, ako srdce dospelého človeka. Vyvíjajú sa aj mozgové hemisféry.
V tomto období vývoja, je vaše bábätko veľmi krehké, pretože sa práve dokončuje rozvoj hlavných orgánov (žalúdok, pancreas, pľúca et pečeň). Dávajte si pozor a vyhýbajte sa všetkému, čo by mu mohlo uškodiť.
RADA:
Ak máte problémy s trávením, čo je časté v tomto týždni, jedzte veľa vlákniny (zelenina, ovocie, celozrnné pečivo), pite veľa vody a dbajte nato, aby ste cez deň veľa chodili. Aby ste si udržali pekné prsia, noste podprsenku primeranú vašim novým prsiam. Vyhnite sa kúpeľom v príliš teplej vode, preferujte sprchy a prsia a nohy nakoniec postriekajte studenou vodou, ktorá spevní vašu pokožku.
Aby ste zabránili striám, pokúste sa priberať mierne a regulérne a používajte hydratačné krémy.
MD Alexandra Beaumanoir
VY
Vaša maternica má teraz rozmer mandarínky. Tlačí na močový mechúr a môže tým spôsobovať zvýšenú frekvenciu močenia. Je možné, že budete cítiť jemné bolesti na maternici, ktoré pripomínajú príchod menštruácie. Nebojte sa, ide o mechanické bolesti, spojené so zväčšovaním objemu maternice.
Prsia sú stále napäté a môžu byť bolestivé. Na natiahnutej pokožke je vidieť sieť žíl.
Únava, nevoľnosti a zmeny nálad sa stupňujú. Niektoré potraviny vám teraz nechutia, rovnako aj niektoré vône.
VAŠE BÁBÄTKO
Ďalej rastie. Začína sa podobať na malú fazuľku. Meria približne 4 mm a už je viditeľné na sonografii. Objavili sa púčiky rúk a neskôr nôh. Na hlave sa objavili čierne dierky na mieste, kde budú oči a nosné dierky.
Začina sa etapa nazvaná o r g a n o g e n é z a. Srdce ďalej bije. Vytvára sa brušná a hrudná dutina. Chrbtica sa pomaly stáva viditeľnou. Hlava stále predstavuje viac ako tretinu dĺžky tela.
Už môžeme identifikovať jednotlivé strany, bruško, chrbát, ľavú a pravú stranu.
Pokračujte v správnej životospráve. Embryo je teraz najcitlivejšie na vonkajšie stresy. Výživa medzi vašim dieťatkom a vami teraz prebieha cez maternicu. Jedná sa o orgán spojený s embryom cez pupočnú šnúru. Je to veľká sieť ciev ,dlhá vyše 50 km!
CO2, odpadky a hormóny prechádzajú z plodu do matky. Kyslík, živiny a iné hormóny prechádzajú od matky k plodu. Na konci tehotenstva placenta váži 630 až 670 g.
MD Alexandra Beaumanoir
VY
Pomaly začinate cítiť prvé príznaky tehotenstva. Ste unavená, pociťujete zmeny nálady, Vaše prsia su napäté a bolestivé, začínate pociťovať prvé ranné nevoľnosti. Toto všetko je normálne. Aj keď nemáme presné vysvetlenie, vedci predpokladajú, že tieto skoré príznaky tehotenstva sú spojené s náhlym zvýšením hladiny hormónov. Toto zvýšenie zabraňuje vyhostneniu embrya z maternice.
Možno potrebujete ísť často na malú potrebu, ste stále hladná, alebo naopak pociťujete nechutenstvo k niektorým potravinám, vône a pachy vám zvyšujú pocit nevoľnosti. Nebojte sa, u väčšiny žien tieto príznaky zmiznú na konci prvého trimestra.
VAŠE BÁBÄTKO
Embryo je teraz zahniezdené a rýchlo rastie. Už meria približne 1,25 mm. Podobá sa na malú čiarku (alebo dĺžeň). Tvar tela sa stáva obdĺžny, s dvomi koncami. Pľúca sa začínajú formovať. Začína sa vývoj nervového systému, mozgu, miechy, pečene, obličiek, svalov a kostí. Jeho srdiečko začina tĺcť. Oči a uši sa začinajú vytvárať na krajoch hlavy.
Tento týždeň začína fungovať placenta.
MD Alexandra Beaumanoir
VY
Ešte stále neviete, že ste tehotná. V tomto týždni ,ale konštatujete oneskorenie menštruácie. Po prvom dni oneskorenia môžete použiť tehotenský test. Dnes sú tieto testy spoľahlivé na 99%. Môžete ich kúpiť v lekárni, bez lekárskeho predpisu ,alebo v drogérii. Test je vhodné aplikovať ráno, pretože koncentrácia hormónu nazývaného HCG, ktorý je zvýšený počas tehotenstva, je ráno najvyššia.
VAŠE DIEŤATKO
Oplodnené vajíčko je zatiaľ voľne v maternici, meria 0,2 mm, má oválny tvar a skladá sa zo 150 buniek rozložených do troch vrstiev, z ktorých sa vytvoria neskôr rôzne orgány :
- Vnútorná vrstva (endodermium)- pre dýchacie a tráviace ústrojenstvo
- Stredná vrstva (mesodermium) -pre svaly a pohlavné orgány
- Vonkajšia vrstva (ectodermium)- pre kožu a nervy
Na konci tohto týždňa sa oplodnené vajíčko definitivne uhniezdi v maternici a rozdelí sa na embryo a placentu.
V tomto čase je treba myslieť na správnu životosprávu, vynechať alkohol a cigarety, rentgenové žiarenie a lieky bez predpisu lekára. Bábätko je počas embryonálneho vývoja veľmi krehké.
MD Alexandra Beaumanoir
VY
Nič ešte nenaznačuje, že ste tehotná, a pritom ste už začali túto výnimočnú cestu. Jediná zmena, ktorú možno zbadáte, je zväčšenie objemu pŕs. Niektoré ženy hovoria, že od začiatku cítia, že sú tehotné. Najčastejšie však ešte nevidíme žiaden rozdiel. Vaša maternica váži 50g, je veľká ako figa. Vaša váha sa ešte vôbec nezmenila, alebo ste možno trochu schudli.
VAŠE DIEŤATKO
Vaše bábätko sa pomaličky uhniezďuje. Pár hodín po oplodnení vajíčka spermiou, sa začne deliť na 2 bunky. Oplodnené vajíčko postupuje , aby sa nakoniec uhniezdilo v stene maternice. Táto fáza sa nazýva I m p l a n t á c i a. Cesta z vaječníka do maternice trvá 5 až 7 dní. Embryo meria 0,1 mm.
Úlohou ankety je zístiť stav informovanosti rodičov a zároveň dostupnosti zdrojov informácií týkajúcich sa starostlivosti o novorodenca, po prepustení dieťaťa z novorodeneckých oddelení.
vyjadri svoj názorNOVINKA