MUDr. Anna Matušková
Angína, alebo zápal hrdla, t. j. mandlí, a lymfatického tkaniva hltanu - tzv Waldeyerovho okruhu, sú veľmi bežným ochorením detského veku. Môžu byť podľa pôvodcu, tj. infekčného agens, vírusové alebo bakteriálne.
Môžu prebehnúť nepoznane - len ako bežné prechladnutie, bez nutnej terapie, s príznakmi kataru horných ciest dýchacích, ale môžu mať aj vážne komplikácie- ako reumatická horúčka alebo poškodenie pečene a sleziny.
Môže prebiehať ako folikulárna alebo lakunárna, so zdurením mandlí, opuchom, začervenaním, s bielymi povlakmi na mandliach.
Klinický obraz: dieťa má vysoké teploty - až do 40 stupňov Celzia. Je unavené malátne, bolí ho hrdlo, bruško, hlavička, často celé telo, odmieta jesť. Bolesti bruška môžu pripomínať akútnu apendicitídu.
Terapia: je veľmi dôležitý kľud na lôžku, tekutiny a liekom voľby je Penicilín , ktorý by mal byť podávaný 10 dní, pri alergii na V- PNC, makrolidové ATB.
Komplikácie:
Beta hemolytický streptokok je aj pôvodcom infekčného ochorenia - Šarlach - s priebehom povlakovej angíny, malinovým sfarbením jazyka a výsypom na koži (najmä brušku a na horných končatinách).
Patrí medzi infekčné angíny, ktorých pôvodcom je Corynebacteria diphteriae, vyvolávajúca nebezpečné povlakové angíny, povlaky neostávajú len na mandliach, ale šíria sa aj na podnebie, povlaky krvácajú. Toxický priebeh je životu nebezpečný. Pri dnešnom preočkovaní populácie sa nevyskytuje.
Prebiehajú s obrazom prechladnutia, teplotami okolo 38 stupňov, bolesťami hrdla, svalov, bolesťami očí, zápalom spojiviek, kašľom, ktoré odoznejú do týždňa. Terapia je len symtomatická - vitamíny, tekutiny, kľud na lôžku, eventuélne antipyretiká, bez nutnosti ATB
terapie.
Pôvodcom je vírus CoxackieA Lebo B.
Klinický priebeh je typický pre virózu - s krátkou inkubačnou dobou (2-3 dni v detských kolektívoch). Dieťa ochorie z plného zdravia. Je unavené, malátne, má vysokú teplotu do 39 stupňov. Má bolesti svalov, hrdla, zdurejú mu lymfatické uzliny na krku, je uplakané. Na druhý deň si začne sťažovať na bolesti hrdla a ďasien. V ústach sa objavujú bolestivé erózie (na jazyku, podnebí a na mandliach). Je zvýšené slinenie. Dieťa môže zvracať.
Terapia: Antibiotiká sú neúčinné. Podávame tekutiny, antipyretiká, vitamíny, probiotiká a lokálne dezinficienciá. Veľmi dobre pôsobí repíkový alebo kamilkový čaj. Po 3-4 dňoch ochorenie ustupuje.
Patogén: vírus Eppstein Barr, zriedkavejšie CMV. Inkubačná doba 1-2 týždne, výskytuje sa viac v kolektívoch menších detí a prenáša sa dýchacími cestami, kvapôčkovou infekciou.
Klinický obraz: náhly výstup horúčky do 40 stupňov, bolesti hlavy, svalov, opuch lymfatických uzlín na krku. Uzliny sú nebolestivé, najmä submandibulárne a pozdĺž kývačov. Ostatné uzliny nebývajú zväčšené. Často sa objavuje hneď na začiatku opuch sleziny a pečene. Splenomegália je jedným zo základných príznakov.
Dieťa je unavené malátne, huhne (pretože sliznice celého Waldeyerovho okruhu sú opuchnuté), bolia ho oči, má ich opuchnuté (Bassov príznak). Cca na 3. deň sa na podnebí objavujú petéchie (tzv. Holzelov príznak) trvajúce 4 dni, tonzily sú opuchnuté. Na 2-3 deň sa objavia povlaky na mandliach. Pri benígnom priebehu ochorenie odoznie do 2 týždňov.
Terapia: Je nutný kľud na lôžku, tekutiny, vitamíny, šetriaca hepatoprotektívna diéta (nemastná, vyradiť vysmážané jedlá).
Vzhľadom na časté a dlhotrvajúce zvýšenie pečeňových enzýmov je nutná kontrola laboratórnych testov po dobu aspoň 6 mesiacov. Rovnako je dôležité na 3 mesiace znížiť telesnú záťaž. Antibiotiká sú nutné len pri bakteriálnej komplikácii, alebo povlakovej angíne. Kontaraindikované sú aminopenicilíny, ktoré vyvolávajú toxoalergickú reakciu. Ochorenie väčšinou prebieha benígne, často nepoznané ale môže mať aj veľmi vážne komplikácie ako ruptúra sleziny, poškodenie pečene, myokarditídy, neurologické komplikácie. Veľmi často končí recidívou angín a nutnou tonzilektómiou.
Ochorenie spôsobujú baktérie typu A , menej často typu B a C z rodu Neisseria meningitidis. Neisseria meningitidis je výlučne...
Ochorenie je nebezpečné najmä v tehotenstve, kedy spôsobuje u novorodencov vrodený zákal, hluchotu, srdcovú vadu, mentálnu…
Prvý mliečny zúbok sa prerezáva medzi 6- 8 mesiacom. Je to individuálne , u niektorých detí je to v 4.-tom mesiaci u iných aj..
Predčasny pôrod je definovany ako pôrod medzi 22. A 36. týždňom amenorei. Pri hrozbe predčasného pôrodu prichádza ku ...
Po ukončení prvého ročníka na univerzite som sa rozhodla stráviť leto pri mori a zároveň si tam zarobiť peniažky a zdokonaliť...
Deti si často kladú do uška rôzne menšie predmety ako gorálky, lego, kamienky, vatu ,fazuľky a podobne. Do zvukovodu sa môže…
Medzi piatym a šiestym rokom očkujeme deti proti tetanu, záškrtu, čiernemu kašľu a proti detskej mozgovej obrne. Bolo zrušené...
Ide o ochorenie ľudí ,ktoré postihuje sociálne slabšie skupinyľudí so zlými hygienickými podmienkami. Infikujú sa ľudia…
Najmä u malých detí sa často vyskytujú bolesti predkolení, bez iných príznakov. Bolesti sú skôr v noci a často stačí...
Vel’kú časť bolestí tvoria psychogénne príčiny. Stresové bolesti, ktoré nie sú viazané časovo,majú dlhodobejší charaktar…
Podobne ako bolesti brucha sú časťou sťažnosťou u detí na ambulancii pediatra. Väčšina bolestí nie je vážnym príznakom…
Obezita u detí začína byť pomerne bežným javom na detských ambulanciách už v nízkom veku. A je zaujímavé, že rodičia ...
Angína, alebo zápal hrdla, t. j. mandlí, a lymfatického tkaniva hltanu- tzv Waldeyerovho okruhu, sú veľmi bežným ochorením…
Pertussis - čierny kašeľ : Austrália - v tomto roku bolo hlásených. 876 prípadov…
Prvý mliečny zúbok sa prerezáva medzi 6- 8 mesiacom. Je to individuálne , u niektorých detí je to v 4.-tom mesiaci u iných aj..
Strava je velmi dôležitou súčasťou života. Aby človek prežil, potrebuje vzduch ,vodu a živiny, ktoré prijíma v potrave.Ale ...
Dieťa nerozmýšľa ako dospelý, chce mať svoju istotu. Ľudí , ktorých má rado chce vidieť okolo seba. Chce, aby boli šťastní...
Očkovací kalendár pre deti vo veku medzi 3 a 15 rokom života…
Je to najzávažnejšie prebiehajúci zápal mozgu, ktorý v 20- tych prípadoch končí smrťou postihnutých a z tých, ktorí prežijú...
Informácie ...
Jednou z najviac kontroverzných a diskutovaných otázok v pediatrii je očkovanie. Do očkovania rodičov nikdy nenútim, snažím…
Ochorenie spôsobujú baktérie typu A , menej často typu B a C z rodu Neisseria meningitidis. Neisseria meningitidis je výlučne…
Detské infekčné choroby ako záškrt, osýpky, čierny kašeľ, detská obrna, zapríčiňovali ešte v 20 storočí každoročne smrť...