join us

Malí

pacienti

Väčší

pacienti

Najväčší

pacienti

GERD

Gastroezofageálna refluxová choroba

Marek Pršo

1. September 2013, 15:30

Úvod

Gastroezofageálny reflux definujeme ako vtok žalúdočného obsahu späť do pažeráka. Žalúdočná šťava obsahuje silnú kyselinu chlorovodíkovú (HCl) a enzýmy potrebné na trávenie prijatej potravy, ktoré sú v prostredí žalúdka dobre tolerované. Žalúdková sliznica totižto obsahuje hlienovú mucinóznu vrstvu, ktorá chráni žalúdok pred ich pôsobením a tak zabraňuje autodigescii (samonatráveniu). Sliznica pažeráka takúto ochrannú vrstvu nemá a preto je prítomnosť žalúdočného obsahu v pažeráku neprirodzená. Ľudský organizmus však disponuje antirefluxnými bariérami, ktoré očisťujú pažerák od agresívnych zložiek žalúdočného obsahu. Medzi ne patrí napríklad

  • zdravý dolný pažerákový zvierač
  • dostatočná produkcia slín
  • normálna aktivita svalovej vrstvy pažeráka
  • normálne anatomické pomery žalúdka a pažeráka
  • a iné.

Ak tieto bariéry nefungujú a/alebo je produkcia žalúdočných štiav nadbytočná, dochádza k rozvoju gastroezofageálnej refluxovej choroby (v anglickej literatúre označovaná skratkou GERD).

Klinický obraz a príznaky

Typický a najčastejší príznak refluxovej choroby je pálenie záhy (pyróza). Ide o pálčivú bolesť na hrudníku, ktorá sa môže propagovať aj do brušnej dutiny, objavuje sa častejšie po najedení a môže mať vyššiu intenzitu pri vodorovnej polohe tela, to jest pri ležaní. Ostatné príznaky sú menej typické a patrí medzi ne

  • grganie
  • zvracanie
  • bolesť pri prehĺtaní potravy
  • bolesť v hornej časti brucha
  • dlhotrvajúci dráždivý kašeľ
  • dráždenie v krku

Diagnostické možnosti

U pacienta s príznakmi gastroezofageálneho refluxu je potrebné vykonať endoskopické vyšetrenie. Sonda zavedená do pažeráka odhalí chorobné (patologické) makroskopické zmeny na sliznici pažeráku a tým podporuje diagnózu tohto ochorenia. Pri endoskopii sa robí tiež biopsia (odobratie tkaniva pažeráku), následne je vzorka spracovaná a histologicky vyšetrená pričom typické mikroskopické zmeny tiež podporujú diagnózu. Neprítomnosť makroskopických patologických zmien na pažeráku nemusia znamenať neprítomnosť ochorenia. V týchto prípadoch, keď pacient udáva ťažkosti a makroskopicky obraz sliznice pažeráka nie je zmenený, pristupujeme k vyšetreniu 24 hodinovej pH-metrie, kedy sa meria pH v pažeráku po dobu 24 hodín.

Komplikácie GERD

Včasnou diagnostikou a liečbou GERD predchádzame vzniku a vývoju komplikácií. Prítomnosť žalúdočnej šťavy v pažeráku spôsobuje refluxnú ezofagitídu- zápal pažeráku. Na zápalovom podklade môžu postupne vznikať vredy, zúženia (stenózy) pažeráku až krvácanie do tráviaceho traktu. Nebezpečný je tiež stav, kedy sú bunky sliznice pažeráku nahradzované bunkami črevnej sliznice, ide o intestinálnu metapláziu kedy vzniká tzv. Barretov pažerák. Barettov pažerák predstavuje vysoké riziko vzniku závažného nádorového ochorenia- adenokarcinómu pažeráka.

Liečba

Liečba GERD v sebe obnáša nemedikamentózne, medikamentózne a niekedy aj chirurgické opatrenia.

Nemedikamentózna liečba predstavuje najmä zmenu životného štýlu:

  • pravidelný príjem stravy v menších porciách a to 5-6 krát denne
  • neprejedať sa
  • redukcia hmotnosti
  • vyhýbanie sa stresu
  • obmedzený príjem kávy a cukrovín
  • prestať fajčiť
  • vyhýbať sa vodorovnej polohe- pri spánku by mala byť horná časť postele podložená (nielen hlava ale celá horná časť tela)

Medikamentózna liečba spočíva v užívaní liečiv:

inhibítory protónovej pumpy (omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol) podobne ako H2 blokátory (ranitidín, famotidín) znižujú tvorbu HCl v žalúdku, voľne predajné antacidá (hydroxid hlinitý, hydroxid horečnatý) neutralizujú už vytvorenú HCl, prokinetiká (metoclopramid) podporujú motilitu tráviaceho traktu a sú využívané najmä v pediatrii. Pri pretrvávajúcich ťažkostiach, nedostatočnom efekte medikamentóznej a nemedikamentóznej liečby a prítomnosti anatomickej anomálie- najčastejšie hiátovej hernii pristupujeme k chirurgickej intervencii.

Záver

: GERD spôsobuje závažné komplikácie, ktorým možno predchádzať skorou diagnostikou a správnou liečbou. Nepodceňujme teda príznaky spojené s GERD a čím skôr vyhľadajme odbornú pomoc lekára.

GERD
GERD
GERD

Zrdoj:

Interna, Richard Češka a kol., vydavateľstvo Triton, Praha 2010, 855 s.
http://primar.sme.sk/c/4116962/palenie-zahy.html





Podobné témy:

Momentálne nemáme články s podobným obsahom. Pošli nám tvoj TIP NA ČLÁNOK a my ho spracujeme.


všetky články sekcie 15-26 rokov

TEHOTENSTVO: RIZIKO PREDČASNÉHO PÔRODU

Predčasny pôrod je definovany ako pôrod medzi 22. A 36. týždňom amenorei. Pri hrozbe predčasného pôrodu prichádza ku ...

24. január 2016, 09:46

Tehotenstvo a fajčenie

Fajčenie mamičiek počas tehotenstva je naozajstným problémom. Nežiadúce účinky fajčenia na zdravie matky aj plodu sú známe…

23. apríl 2014, 16:17

Hudba in utero.

Púšťanie hudby dieťatku, počas tehotenstva, má údajne pozitívny vplyv na mozgovú aktivitu…

22. Január 2014

Šport počas tehotenstva je dobrý aj pre bábätko.

Podľa kanadských vedcov, majú deti narodené mamičkám, ktoré počas tehotenstva pravidelne cvičili, intenzívnejšiu…

8.január 2014, 11:54

Infekčná mononukleóza

Infekčná mononukleóza (IM) je akútne prebiehajúce vírusové ochorenie, ktoré má hneď niekoľko pomenovaní. Označuje sa ako kissing

2.január 2014, 11:51

Očkovanie proti chrípke

V sezóne 2013-2014 sme začali očkovať proti chrípke od októbra 2013 a očkovať budeme do   konca februára 2014. V lekárňach sú...

29. november 2013

Varixy žíl dolných končatín -  kŕčové žily

Varixy žíl dolných končatín dnes mnohí ľudia považujú len za kozmetický problém. Je to však mylný názor, pretože nesú so sebou..

24.september 2013, 9:52

GERD

Klinický obraz a príznaky: Typický a najčastejší príznak refluxovej choroby je pálenie záhy (pyróza). Ide o pálčivú bolesť na..

1. September 2013, 15:30

Úmrtia spojené s antikoncepčnou tabletkou Diane 35

Diane 35 je antikoncepčná tabletka používaná  proti akné. Podľa francúzskej agentúry pre bezpečnosť liekov je zodpovedná za ...

2. február 2013, 16:00

Tehotenská nevoľnosť a zvracanie

Viac ako polovica tehotných žien je vystavená nevoľnostiam a zvracaniu, najmä počas prvého trimestra. Skutočný pôvod týchto…

4. júl 2012, 13:31

Obezita

Obezita je charakterizovaná ako nadmerná hmotnosť spôsobená zmnožením tukového tkaniva v organizme. Podiel tuku v tele muža by..

30.jún 2012, 10:34

Cvičenie v tehotenstve

Účelom cvičení počas tehotenstva je zvládnuť 9 mesiacov tak, aby pre Vás neboli stresom, fyzickou a psychickou záťažou…

29. apríl 2012, 10:05

Tehotenstvo - priebeh

Tehotenstvo sa dá najskôr potvrdiť v prvom alebo v druhom mesiaci gravidity.. Vo väčšine prípadov sa to v dnešnej dobe zistí...

20. marec 2012, 08:59

Cholera

Prvé záznamy o tomto zhubnom ochorení vyskytujúcom sa len u ľudí boli zaznamenané v r . 550 pred Kristom. Ochorenie spôsobuje..

26. október 2011, 12:34

Pásový opar

Jedná sa iba o čiste ľudské ochorenie. Pásový opar vzniká reaktiváciou latentného vírusu kiahní.  Postihuje predovšetkým osoby..

4. október 2011, 11:49

Očkovací kalendár

Detské infekčné choroby ako záškrt, osýpky, čierny kašeľ, detská obrna, zapríčiňovali ešte v 20 storočí každoročne smrť...

19. februára 2011, 15:00

Antikoncepcia - definícia a rozdelenie

Antikoncepciu definujeme ako prevenciu oplodnenia (všeobecne povedané zabránenie tehotenstvu), ktorá umožňuje rozhodnúť...

14. marec 2011, 22:35

Brušný týfus

Pôvodcom je baktéria Salmonela typhi - gramnegatívna baktéria , vyvolávajúca ochorenie iba u ľudí.Zdrojom nákazy je…

24. október 2011, 18:26

Nákazy spôsobené ľudskými papiloma vírusmi (hpv vírusy)

Podľa onkogénneho potenciálu sa HPV vírusy delia na nízkorizikové, označované ako LR alebo LG, ktoré spôsobujú kožné a ...

29. september 2011, 10:19

Očkovanie

Jednou z najviac kontroverzných a diskutovaných otázok v pediatrii je očkovanie. Do očkovania rodičov nikdy nenútim, snažím…

6. február 2011, 13:20

Očkovací kalendár pre dospelých

Druhy a typy očkovania pre dospelých

5. júna 2011, 17:42

Zmeny v organizme matky počas gravidity - psychické zmeny

Všetky prejavy adaptácie ženského organizmu na pôrod a tehotenstvo sa upravujú do pôvodného stavu po ukončení tehotenstva…

9. máj 2011, 10:00

Životospráva tehotnej ženy

Musí byť výdatná, ľahko stráviteľná, 4-5x denne v obsahu 2400 až 2800 kcal. Diéta môže viesť k predčasným pôrodom, obezita…

5. máj 2011, 09:46

Druhý trimester - priebeh tehotenstva

Druhý trimester pociťujú mnohé ženy ako najkrajší čas tehotenstva. Nevoľnosť prvých mesiacov väčšinou zmizne, alebo sa…

24. marca 2011, 10:16

Nehormonálna antikoncepcia

Predstavuje účinnú antikoncepciu bez zvýšeného rizika výskytu rakoviny alebo kardiovaskulárnych ochorení. Podľa najnovších…

14. marca 2011, 22:00

Gravidita

Je fyziologický zdravotný stav , ktorý začína  počatím, t.j. oplodnením vajíčka spermiou a končí pôrodom dieťaťa, novorodenca…

20.február 2011, 11:20

Tretí trimester - priebeh tehotenstva

V poslednom trimestri sa tehotenstvo už kvôli telesnej hmotnosti stáva o niečo vyčerpávajúcejšie.  Zvýšená hmotnosť môže…

20. apríl 2011, 22:32

Prvý trimester - priebeh tehotenstva

Tehotenstvo sa dá najskôr potvrdiť v prvom alebo v druhom mesiaci gravidity.. Vo väčšine prípadov sa to v dnešnej dobe zistí...

21. marec 2011, 11:18

Hormonálna antikoncepcia

Hormonálna antikoncepcia sa zakladá na troch mechanizmoch…

14. marec 2011, 22:30

Chrípka

Vírusové ochorenie, ktoré môže vyvolať pandémie postihujúce všetky vekové kategórie, dokonca aj zvieratá.Prvé pandémie sú...

28. november 2011, 11:20

POŠLI NÁM TVOJ TIP NA ČLÁNOK

Poslať TIP na článok alebo článok.




NOVINKY

chceš vedieť skôr ako ostatní?

ND APLIKÁCIE


bmi index

BMI index

Index telesnej hmotnosti.




bmi index

Alkohol test

Test na obsah alkoholu v krvi.


Obsah alkoholu vo víne: 10-12%, obsah alkoholu v pive: 3-5%

Prvý alkohol:



Druhý alkohol:



Tretí alkohol:



EšTE POTREBUJETE



ND JEDLO