join us

Malí

pacienti

Väčší

pacienti

Najväčší

pacienti

Hormonálna antikoncepcia

Mudr. Anna Matušková

14. marec 2011, 22:30

Hormonálna antikoncepcia sa zakladá na troch mechanizmoch :

1.  zábrana ovulácie

hormonálna antikoncepcia zabraňuje vylučovaniu dvoch kľúčových hormónov, ktoré vyvolávajú ovuláciu. Prvým je folikuly stimulujúci hormón (FSH), ktorý je zodpovedný za dozrievanie vajíčka. Druhým je luteinizačny hormón (LH), ktorý za normálnych okolností vyvoláva ovuláciu v strede menštruačného cyklu.

2.  atrofia

Endometria a tým zábrana implantácie embrya

3. zmena hlienu krčka maternice

A tým nepriestupnosť spermiám.

Jedným z najčastejšie používaných typov hormonálnej antikoncepcie je kombinovaná  estro-progestatívna perorálna antikoncepcia.

Estrogén je používaný v rôznych dávkach (od 20 do 50 mikrogramov). 50 mikrogramov je použitých v normodávkovaných tabletkách,  tabletky obsahujúce 15 až 40 mikrogramov sú nízkodávkované.  Dávka estrogénu môže varírovať počas cyklu, aby sme sa čo najviac priblížili prirodzenej hladine hormónov.

Progesteróny sa tiež delia na 3 skupiny. Prvá generácia (norethisteron), druhá generácia (levonorgestrel) a tretia generácia (gestoden, desogestrel, norgestimate). Progesteróny tretej generácie sú menej androgénne.

Žiadna tabletka nie je “lepšia” ako ostatné. Každá pacientka potrebuje antikoncepciu, ktorú čo najlepšie toleruje a gynekológ vám najlepšie poradí, aký typ estrogénov a progesterónov je pre vás najvhodnejší. Niekedy je nutné vyskúšať viacero dávkovaní.

Kombinovaná estro-progestatívna antikoncepcia existuje aj v iných formách ako sú tabletky. Jedná sa o náplaste alebo vaginálny krúžok . Ich účinnosť v porovnaní s tabletkami je dokázaná. Tieto formy sú zaujímavé napríklad pre ženy,  ktoré  zabúdajú na pravidelné podávanie tabletiek.

Hormonálna kombinovaná antikoncepcia je témou na polemiky, napríklad čo sa týka výskytu ochorení typu rakovina. Niektoré štúdie potvrdili zvýšený výskyt rakoviny prsníka u žien, ktoré používali tento typ antikoncepcie. Tieto štúdie však neumožnili vylúčiť, či toto zvýšenie nevyplýva z lepšej sledovanosti týchto žien (častejšie konzultácie). Tieto iste štúdie nedokázali zvýšenie úmrtnosti u žien používajúcich tento typ antikoncepcie.

Naopak, štúdie dokázali, že perorálna kombinovaná hormonálna antikoncepcia znižuje risk výskytu rakoviny endometria, vaječníkov a hrubého čreva. Tieto údaje neboli dokázané pre náplaste a vaginálny krúžok.

V každom prípade je nutné rešpektovať kontraindikácie tohto typu antikoncepcie, ktoré sú:

  • kardiovaskulárne
  • estro-progestatívna antikoncepcia zvyšuje riziko hyperglykémie a hyperlipidémie, ktoré sú kardiovaskulárnymi rizikovými faktormi
  • riziko trombo-embolických ochorení

Pozor u žien fajčiarok, pretože samotné fajčenie je rizikovým faktorom kardiovaskulárnych a trombo-embolických ochorení. V spojení s hormonálnou terapiou je toto riziko omnoho výraznejšie

  • onkologické (u žien s výskytom rakoviny prsníka alebo endometria u nich, alebo v ich rodine)
  • pečeňové (hepatálna insuficiencia).

Pri tomto type antikoncepcie, u žien bez zdravotných problémov,  je nutné kontrolovať odber krvi (cholesterol, triglyceridy a glykémia) v prvých troch až šiestich mesiacoch používania. Pokiaľ je výsledok normálny, stačí ho kontrolovať každých 5 rokov.

Pozor na neúčinnosť tejto antikoncepcie v kombinácii s niektorými liekmi, v prípade malabsorpcie (hnačky, vracanie) alebo zabudnutia. V týchto prípadoch treba radšej použiť iný typ antikoncepcie. Je dôležité si uvedomiť, že tento typ antikoncepcie nechráni pred sexuálne prenosnými chorobami ako AIDS, hepatitída B, syfilis… . Pokiaľ nemáte stáleho partnera, vždy používajte aj kondóm, ktorý ako jediný chráni pred sexuálne prenosnými ochoreniami.

Iný typ hormonálnej antikoncepcie, menej známy ( často používaný u žien, pre ktoré je kombinovaná estro-progestatívna hormonálna antikoncepcia kontra-indikovaná): progesterónová antikoncepcia. Táto antikoncepcia existuje v rôznych podobách: tabletky (mikroprogesterónové), podkožný implantát, vnútromaternicové teliesko.

(makroprogesterónna antikoncepcia nebude spomenutá v tomto článku).

Mechanizmus je podobný ako u kombinovanej hormonálnej antikoncepcii. Zábrana ovulácie však nie je sto percentná pri tabletkách. Ich používanie preto vyžaduje veľkú prísnosť. Tabletka musí byť podaná v tu istú hodinu, každý deň aj počas menštruácie. Interval zabudnutia nesmie presiahnuť 3 hodiny.

Tento problém neexistuje pri implantáte alebo vnútromaternicovom teliesku, ktoré umožnia účinnú antikoncepciu počas 3 rokov (implantát) a 5 rokov (vnútromaternicové teliesko).

Progesterónna antikoncepcia môže byt zle tolerovaná. Najčastejšie opisovaný nežiadúci účinok je nepravidelný cyklus. Menštruácia sa často úplne stratí, objavuje sa však takzvaný spotting (nepravidelné krvácanie v akomkoľvek momente cyklu).

Čo sa týka výskytu rakoviny prsníka, len malo štúdií sa zaoberá touto otázkou a ich výsledky sú rozporuplné. Prípady nádorov závislých od progesterónov boli opísané v literatúre.

Kontraindikácie :

  • trombo-embolické príhody (akútne)
  • niektoré rakoviny závislé od hormónov (prsníka, endometria
  • ťažké hepatálne poruchy bez normalizácie pečeňových testov

Rovnako ako u estro-progestatívnej antikoncepcie, absorpcia môže byť znížená v prípade zvracania, hnačiek alebo používania niektorých liekov.

Nesmieme zabudnúť ani na núdzovú antikoncepciu, ktorá je indikovaná tesne po nechránenom styku. Existujú 2 typy : hormonálna pohotovostná antikoncepcia a nehormonálne vnútromaternicové teliesko.

Hormonálna pohotovostná antikoncepcia

môže byť progestatívna a estro-progestatívna. Najnovšie štúdie doporučujú používanie progestatívnej antikoncepcie, ktorá nemá kontraindikácie, má menej nežiadúcich účinkov a je účinnejšia ako estro-progestatívna antikoncepcia. Tento typ antikoncepcie však nie je účinný na 100%. Účinnosť je o to väčšia o čo skôr ju použijeme (95 % prvých 24 hodín, 58 % medzi 48 a 72 hodinou).

Nehormonálne vnútromaternicové teliesko

je účinnejšie ako hormonálna metóda (0,1 až 0,2 % zlyhania) a môže byť  vložené v priebehu prvých 5tich dní po nechránenom styku.

Pohotovostná hormonálna antikoncepcia je určená pre výnimočné situácie a v žiadnom prípade nemôže nahradiť dlhodobú antikoncepciu. Je totiž menej účinná a vystavuje častejším nežiaducim účinkom.





Podobné témy:

Úmrtia spojené s antikoncepčnou tabletkou Diane 35

Diane 35 je antikoncepčná tabletka používaná proti akné. Podľa francúzskej agentúry pre bezpečnosť liekov je zodpovedná za ...

2. február 2013, 16:00

Antikoncepcia - definícia a rozdelenie

Antikoncepciu definujeme ako prevenciu oplodnenia (všeobecne povedané zabránenie tehotenstvu), ktorá umožňuje rozhodnúť...

14. marec 2011, 22:35

Nehormonálna antikoncepcia

Predstavuje účinnú antikoncepciu bez zvýšeného rizika výskytu rakoviny alebo kardiovaskulárnych ochorení. Podľa najnovších...

14. marca 2011, 22:00


všetky články sekcie 15-26 rokov

TEHOTENSTVO: RIZIKO PREDČASNÉHO PÔRODU

Predčasny pôrod je definovany ako pôrod medzi 22. A 36. týždňom amenorei. Pri hrozbe predčasného pôrodu prichádza ku ...

24. január 2016, 09:46

Tehotenstvo a fajčenie

Fajčenie mamičiek počas tehotenstva je naozajstným problémom. Nežiadúce účinky fajčenia na zdravie matky aj plodu sú známe…

23. apríl 2014, 16:17

Hudba in utero.

Púšťanie hudby dieťatku, počas tehotenstva, má údajne pozitívny vplyv na mozgovú aktivitu…

22. Január 2014

Šport počas tehotenstva je dobrý aj pre bábätko.

Podľa kanadských vedcov, majú deti narodené mamičkám, ktoré počas tehotenstva pravidelne cvičili, intenzívnejšiu…

8.január 2014, 11:54

Infekčná mononukleóza

Infekčná mononukleóza (IM) je akútne prebiehajúce vírusové ochorenie, ktoré má hneď niekoľko pomenovaní. Označuje sa ako kissing

2.január 2014, 11:51

Očkovanie proti chrípke

V sezóne 2013-2014 sme začali očkovať proti chrípke od októbra 2013 a očkovať budeme do   konca februára 2014. V lekárňach sú...

29. november 2013

Varixy žíl dolných končatín -  kŕčové žily

Varixy žíl dolných končatín dnes mnohí ľudia považujú len za kozmetický problém. Je to však mylný názor, pretože nesú so sebou..

24.september 2013, 9:52

GERD

Klinický obraz a príznaky: Typický a najčastejší príznak refluxovej choroby je pálenie záhy (pyróza). Ide o pálčivú bolesť na..

1. September 2013, 15:30

Úmrtia spojené s antikoncepčnou tabletkou Diane 35

Diane 35 je antikoncepčná tabletka používaná  proti akné. Podľa francúzskej agentúry pre bezpečnosť liekov je zodpovedná za ...

2. február 2013, 16:00

Tehotenská nevoľnosť a zvracanie

Viac ako polovica tehotných žien je vystavená nevoľnostiam a zvracaniu, najmä počas prvého trimestra. Skutočný pôvod týchto…

4. júl 2012, 13:31

Obezita

Obezita je charakterizovaná ako nadmerná hmotnosť spôsobená zmnožením tukového tkaniva v organizme. Podiel tuku v tele muža by..

30.jún 2012, 10:34

Cvičenie v tehotenstve

Účelom cvičení počas tehotenstva je zvládnuť 9 mesiacov tak, aby pre Vás neboli stresom, fyzickou a psychickou záťažou…

29. apríl 2012, 10:05

Tehotenstvo - priebeh

Tehotenstvo sa dá najskôr potvrdiť v prvom alebo v druhom mesiaci gravidity.. Vo väčšine prípadov sa to v dnešnej dobe zistí...

20. marec 2012, 08:59

Cholera

Prvé záznamy o tomto zhubnom ochorení vyskytujúcom sa len u ľudí boli zaznamenané v r . 550 pred Kristom. Ochorenie spôsobuje..

26. október 2011, 12:34

Pásový opar

Jedná sa iba o čiste ľudské ochorenie. Pásový opar vzniká reaktiváciou latentného vírusu kiahní.  Postihuje predovšetkým osoby..

4. október 2011, 11:49

Očkovací kalendár

Detské infekčné choroby ako záškrt, osýpky, čierny kašeľ, detská obrna, zapríčiňovali ešte v 20 storočí každoročne smrť...

19. februára 2011, 15:00

Antikoncepcia - definícia a rozdelenie

Antikoncepciu definujeme ako prevenciu oplodnenia (všeobecne povedané zabránenie tehotenstvu), ktorá umožňuje rozhodnúť...

14. marec 2011, 22:35

Brušný týfus

Pôvodcom je baktéria Salmonela typhi - gramnegatívna baktéria , vyvolávajúca ochorenie iba u ľudí.Zdrojom nákazy je…

24. október 2011, 18:26

Nákazy spôsobené ľudskými papiloma vírusmi (hpv vírusy)

Podľa onkogénneho potenciálu sa HPV vírusy delia na nízkorizikové, označované ako LR alebo LG, ktoré spôsobujú kožné a ...

29. september 2011, 10:19

Očkovanie

Jednou z najviac kontroverzných a diskutovaných otázok v pediatrii je očkovanie. Do očkovania rodičov nikdy nenútim, snažím…

6. február 2011, 13:20

Očkovací kalendár pre dospelých

Druhy a typy očkovania pre dospelých

5. júna 2011, 17:42

Zmeny v organizme matky počas gravidity - psychické zmeny

Všetky prejavy adaptácie ženského organizmu na pôrod a tehotenstvo sa upravujú do pôvodného stavu po ukončení tehotenstva…

9. máj 2011, 10:00

Životospráva tehotnej ženy

Musí byť výdatná, ľahko stráviteľná, 4-5x denne v obsahu 2400 až 2800 kcal. Diéta môže viesť k predčasným pôrodom, obezita…

5. máj 2011, 09:46

Druhý trimester - priebeh tehotenstva

Druhý trimester pociťujú mnohé ženy ako najkrajší čas tehotenstva. Nevoľnosť prvých mesiacov väčšinou zmizne, alebo sa…

24. marca 2011, 10:16

Nehormonálna antikoncepcia

Predstavuje účinnú antikoncepciu bez zvýšeného rizika výskytu rakoviny alebo kardiovaskulárnych ochorení. Podľa najnovších…

14. marca 2011, 22:00

Gravidita

Je fyziologický zdravotný stav , ktorý začína  počatím, t.j. oplodnením vajíčka spermiou a končí pôrodom dieťaťa, novorodenca…

20.február 2011, 11:20

Tretí trimester - priebeh tehotenstva

V poslednom trimestri sa tehotenstvo už kvôli telesnej hmotnosti stáva o niečo vyčerpávajúcejšie.  Zvýšená hmotnosť môže…

20. apríl 2011, 22:32

Prvý trimester - priebeh tehotenstva

Tehotenstvo sa dá najskôr potvrdiť v prvom alebo v druhom mesiaci gravidity.. Vo väčšine prípadov sa to v dnešnej dobe zistí...

21. marec 2011, 11:18

Hormonálna antikoncepcia

Hormonálna antikoncepcia sa zakladá na troch mechanizmoch…

14. marec 2011, 22:30

Chrípka

Vírusové ochorenie, ktoré môže vyvolať pandémie postihujúce všetky vekové kategórie, dokonca aj zvieratá.Prvé pandémie sú...

28. november 2011, 11:20

POŠLI NÁM TVOJ TIP NA ČLÁNOK

Poslať TIP na článok alebo článok.




NOVINKY

chceš vedieť skôr ako ostatní?

ND APLIKÁCIE


bmi index

BMI index

Index telesnej hmotnosti.




bmi index

Alkohol test

Test na obsah alkoholu v krvi.


Obsah alkoholu vo víne: 10-12%, obsah alkoholu v pive: 3-5%

Prvý alkohol:



Druhý alkohol:



Tretí alkohol:



EšTE POTREBUJETE



ND JEDLO