Marek Pršo
V roku 1983 Warren a Marshall vykultivovali túto baktériu z odobratého materiálu zo žalúdočnej sliznice od pacienta s chronickou gastritidou (zápal žalúdka). Ukázala sa príčinná súvislosť medzi týmto druhom baktérie a chronickou gastritídou. Pôvodný názov Campylobacter pyloridis bol postupne spresnený a premenovaný na Helicobacter pylori.
H. pylori je príkladom adaptácie živého organizmu na extrémne podmienky, kdeže pH žalúdočnej štavy je veľmi nízke (veľmi kyslé, pH=1). Obsahuje totižto enzým ureázu, ktorá štiepi prítomnú močovinu na amoniak a oxid uhličitý. Zásaditý obláčik z amoniaku ju chráni pred zničujúcim vplyvom kyslej žalúdočnej štavy. H. pylori svojim toxickým pôsobením vyvoláva gastritídu a pretože práve v tomto mieste je sliznica žalúdka oslabená, dochádza k samonatráveniu žalúdočnou štavou a vzniká vred.
H. pylori je patogénny (choroboplodný) iba pre človeka a je pôvodcom chronickej gastritídy typu B. Je prítomný takmer v 100 % prípadov pacientov s vredovou chorobou. Jediným preukázaným hostiteľom je človek avšak v poslednej dobe bol izolovaný aj zo žalúdka mačiek. Infekcia H. pylori sa prenáša buď fekálno-orálnou (z výkalov do úst) alebo oro-orálnou(z úst do úst).
Infekcia H. pylori je najrozšírenejšia ľudská infekcia. V rozvojových krajinách je pozitívnych až 90 % populácie, v rozvinutých krajinách pozitivita pribúda s vekom. Dobrou správou je fakt, že nie všetci infikovaní pacienti trpia na vredovú chorobu žalúdka alebo dvanástniku. Je to spôsobené vysokou variabilitou tohto druhu baktérie a existenciou rôznych kmeňov, ktoré toto ochorenie nevyvolávajú.
- biopsia z časti žalúdka(sliznica antra/fundu žalúdka) a dvanástnika pri fibroskopickom vyšetrení
- rýchly ureázový test priamo vo vzorke možno previesť ešte na endoskopickom pracovisku
- málo používaná metóda tzv. Urea-Breath-Test (H. pylori prítomný v žalúdku rozloží nami podanú močovinu a my sledujeme množstvo oxidu uhličitého vo vydychovanom vzduchu).
- sérologické vyšetrenie využíva metódu ELISA
- stanovenie množstva protilátok v sére(Ig G, Ig A, Ig M) resp. v žalúdočnej štave(Ig G, Ig A)
Pre eradikáciu H. pylori sa osvedčila 7-10 dňová aplikácia trojkombinačného lieku - kombinácia dvoch druhov antibiotík a inhibítora protónovej pumpy, pričom do kombinácie možno zapojiť aj soľ vismutu. Liečba sa väčšinou dokončuje trojtýždennou aplikáciou inhibítora protónovej pumpy. Je dokázané, že fajčenie znižuje šancu eradikovať H. pylori.
Lékařská mikrobiologie, M. Bednář, V. Fraňková, J. Schindler, A. Souček, J. Vávra, vydavateľstvo Triton, 558 s.
http://www.ulekare.cz/clanek/co-je-to-helicobacter-pylori-2884
Očkovací kalendár pre deti od narodenia po 3 rok života
Mudr. Anna Matušková
Vel’kú časť bolestí tvoria psychogénne príčiny. Stresové bolesti, ktoré nie sú viazané časovo,majú dlhodobejší charaktar…
Mudr. Anna Matušková
V sezóne 2013-2014 sme začali očkovať proti chrípke od októbra 2013 a očkovať budeme do konca februára 2014. V lekárňach sú...
MUDr. Anna Matušková
Exotický africký štát leží na severnom pobreží Guinejského zálivu. Močaristé, mangrovové pobrežie má dĺžku 800 km. Krajina…
SImona
Výborná a na prípravu jednoduchá bryndzová polievka, podávaná s kúskami opečeného chlebíka ...
admin
V roku 1983 Warren a Marshall vykultivovali túto baktériu z odobratého materiálu zo žalúdočnej sliznice od pacienta…
Marek Pršo
Lymská borelióza je infekčné ochorenie prenášané kliešťami a vyvolané spirochétou Borrelia burgdorferi sensu lato. Podľa…
Marek Pršo
46 rocna pacientka konzultuje na pohotovosti v nedelu o 22 hodine pre bolesti hlavy.
MD Alexandra Beaumanoir
Následkom veľkej straty tekutín a rýchlej dehydratácie pri rotavirusovych gastroenteritidach(RVGE) u malých detí, môže ...
MUDr. Anna Matušková
Anatomická a funkčná charakteristika: Prsník (lat. mamma) je párový, žľazový orgán uložený na veľkom prsnom svale na prednej…
Marek Pršo
19 ročný pacient, bez závažných zdravotných problémov, sa dostavil 05. Septembra 2011 o 12 :00 k svojmu ošetrujúcemu lekárovi..
MD Alexandra Beaumanoir
NOVINKA