MD Alexandra Beaumanoir
Malária zabíja v Afrike jedno dieťa každých 30 sekúnd a medzi 1 a 3 miliónov ľudí ročne, (podľa odhadov WHO). Dve miliardy ľudí, tj. 40% svetovej populácie, sú vystavené tomuto ochoreniu a odhadujeme, že každý rok dochádza k 500 miliónom klinických prípadov. V súčasnosti existujú 2 typy ochrany proti malárii: lieky proti malárii (najznámejšie sú chlorochín a chinín), a boj proti komárom, ktoré sú vektormi tohto ochorenia. Situácia je čoraz znepokojujúcejšia, pretože počas posledných rokov sa parazity stali viac a viac odolnými voči liekom, a komáre sú stále odolnejšie voči insekticídom. Žiadna vakcína v súčasnej dobe nie je k dispozícii.
Malária postihuje stovky krajín celého sveta, obzvlášť rozvojové krajiny tropickej Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky (viď mapa ).
Afrika je zďaleka najviac postihnutý kontinent s 90% prípadmi malárie identifikovaných v trópoch. Epidémia môže nastať, keď obyvateľstvo krajín z nízkou expozíciou malárie cestuje do vysoko endemických oblastí.
Existujú štyri druhy parazitov rodu Plasmodium, ktoré zodpovedné za toto ochorenie u človeka:
na človeka sa prenáš uštipnutím infikovaného komára ženského rodu (Anopheles), komár bol nakazený pohryznutím infikovaného človeka. Jediná možnosť priameho medziľudského prenosu je infikácia dieťaťa cez placentu počas tehotenstva.
Klinické prejavy malárie sú rôznorodé. Začínajú horúčkou od 8 do 30 dní po infikovaní. Horúčka môže byť sprevádzaná - alebo nie – bolesťami hlavy, bolesťami svalov, oslabením, zvracaním, hnačkou, kašľom. Typické je striedanie cyklov ( horúčka, triaška so studeným potom a silné potenie). Periodicita týchto cyklov závisí od druhu parazita.
Tieto príznaky zodpovedajú množeniu parazitov s následnou fragmentáciou červených krviniek, ktorá vedie k anémii. Malária prenašaná P. falciparum môže byť fatálna v prípade ak nie je rýchlo začatá liečba. V niektorých prípadoch, môžu infikované červené krvinky blokovať cievy, ktoré zásobujú mozog: jedná sa vtedy o neuromaláriu, ktorá je často smrteľná. V oblastiach, kde malária je vysoko endemická, sú ľudia tak často infikovaní, že si nakoniec vytvoria prirodzenú imunitu (“získaná imunita”), a tolerujú parazita, zvyčajne po mnohých rokoch chronickej infekcie.
Existuje niekoľko liekov proti malárii, ktoré môžu byť použité pre profylaxiu (prevenciu pri cestách do endemických oblasti), alebo pri terapii (infikovaných pacientov, ktorí už majú príznaky ochorenia). Najznámejšie sú chlorochín a chinín. Iné antimalariká, ako meflochín, sa používajú v oblastiach výskytu parazitov odolných voči chlorochínu.
Je nebezpečné cestovať do oblasti, kde je malária endemická, bez pravidelného užívania preventívnej liečby, najmä u detí a tehotných žien, ktoré majú zvýšené riziko komplikácii. Preventívna liečba by mala byť predpísaná lekárom. Jej typ závisí od geografie pobytu (riziko, prítomnosť alebo neprítomnosť rezistencie), dĺžky pobytu a aj od pacienta: vek, typ ochorenia, neznášanlivosť anti-malarík, možných interakcii, tehotenstvo.
Anti-maláriká nezaručujú absolútnu ochranu proti infekcii, preto je tiež dôležité, aby sa turisti ochránili pred uštípnutím komára (moskytiér, repelenty proti komárom).
Žiaden spôsob prevencie sám o sebe neumožni úplnú ochranu, aj keď bola liečba správne braná a adaptovaná oblasti pobytu, je možné nakaziť sa maláriou, symptómy sa môžu objaviť oneskorene až po návrate. Preto, aj v prípade miernej horúčky, nevoľnosťi, bolesti hlavy, bolesti svalov alebo únavy počas cesty, alebo v mesiacoch po návrate, treba konzultovať lekára.
ZDROJ: institut Pasteur Paris
Funkcia vitamínu A : je súčasťou retinálnych pigmentov/ rodopsin a jodopsin/ , je dôležitý pre kožu…
Ochorenie spôsobujú baktérie typu A , menej často typu B a C z rodu Neisseria meningitidis. Neisseria meningitidis je výlučne…
Tehotenstvo sa dá najskôr potvrdiť v prvom alebo v druhom mesiaci gravidity.. Vo väčšine prípadov sa to v dnešnej dobe zistí...
Dni sa krátia. Tá zima prichádza tak rýchlo, že si ju ani neuvedomujeme.Naše čierne hodinky sa predlžujú. Slniečka je stále…
Osem spôsobov ako liečiť keloidné jazvy.
MUDr. Anna Matušková
U každého človeka sa môžu hojiť rany po operáciách, alebo po úrazoch, dokonca po očkovaní, ako napríklad tuberkulóza , po akné..
MUDr. Anna Matušková
Dni sa krátia. Tá zima prichádza tak rýchlo, že si ju ani neuvedomujeme.Naše čierne hodinky sa predlžujú. Slniečka je stále…
MUDr. Anna Matušková
desí ma v poslednej dobe ako desí očkovanie detí moje rovesníčky, je pravda, že náš Santík nemal nikdy po očkovaní reakciu…
Katka
Táto infekcia sa najčastejšie objavuje na tvári, (okolo pier) alebo v ústnej dutine. Vyvoláva ju orálny HSV1 vírus, ktorý sa…
Marek Pršo
Chôdza. Beh. Objatie. Tak bežné veci a predsa pre niekoho nemožné. Nick Vujicic (28). Muž, ktorý sa narodil bez končatín…
Simona Kozinková
Noc čo noc sprevádzajú náš spánok. Komunikácia podvedomia s našou mysľou. To, po čom túžime, sa mnohokrát premieta do našich…
Simona Kozinková
Je tu začiatok školského roka a pre väčšinu z vás opäť nastupujú školské povinnosti. Ja som mala v pláne nastúpiť na vysokú...
Andy
Už pred rokmi som prestala používať hormonálnu antikoncepciu. Keď som žila v Anglicku dala som pichnúť 3 mesačná injekciu….
Tania
Raňajky nám dodávajú energiu a živiny na správne naštartovanie denných aktivít. Pravidelné raňajky znamenajú lepší príjem…
Admin
Som začínajúca lekárka vo Francúzsku a chcela by som sa podeliť so zaujímavou skúsenosťou. Jedným z dôvodov, pre ktorý som sa…
MD Alexandra Beaumanoir
Akútny zápal stredného ucha sa vo väčšine prípadov vylieči sám…
MD Alexandra Beaumanoir
Najčastejšou príčinou kombinácie zvracania a hnačky je akútna črevná infekcia - takzvaná gastroenteritída…
MUDr. Anna Matušková
Mnohí ľudia považujú za ideálnu čerstvú zeleninu zo záhrady, pričom čerstvosť je pri kúpe potravín významným faktorom…
Admin
Po ukončení prvého ročníka na univerzite som sa rozhodla stráviť leto pri mori a zároveň si tam zarobiť peniažky a zdokonaliť...
SImonka
Súostrovie večnej jari, neuveriteľnej rozmanitosti, kde každý zo siedmych ostrovov ponúka úplne iný a odlišný svet. Ak sú ...
Simona
Malária zabíja v Afrike jedno dieťa každých 30 sekúnd a medzi 1 a 3 miliónov ľudí ročne, (podľa odhadov WHO). Dve miliardy…
MD Alexandra Beaumanoir
Dovolenkári, ktorí vycestujú do tejto exotickej krajiny, hlavne tí čo ju navštívia po prvýkrát, by sa mali pripraviť na…
Simona
Pečeň (hepar), ako najväčšia žľaza ľudského tela, má v organizme všestranné funkčné zapojenie a je to život podmieňujúci orgán..
Marek Pršo
Exotický africký štát leží na severnom pobreží Guinejského zálivu. Močaristé, mangrovové pobrežie má dĺžku 800 km. Krajina…
SImona
NOVINKA