join us

Malí

pacienti

Väčší

pacienti

Najväčší

pacienti

Nigéria skutočný príbeh

SImona

20.január 2012, 17:17

Exotický africký štát leží na severnom pobreží Guinejského zálivu. Močaristé, mangrovové pobrežie má dĺžku 800 km. Krajina dostala meno podľa rieky Niger. Je krásna ale aj skutočne nebezpečná. Pre nás Európanov iný svet.
Skôr však ako vycestujete do tejto krajiny, je nutnosťou si zistiť všetky povinné očkovania a absolvovať ich. Pre prevenciu sa odporúčajú aj nepovinné, pokiaľ nechcete si priniesť z dovolenky nepríjemný suvenír v podobe zdravotných komplikácii.

      Konkrétne do Nigérie je povinné očkovanie na žltú zimnicu a hepatitídu typu A a B. Ak vás práve napadla otázka a čo malária? Musím Vás upozorniť, že proti malárii sa neočkuje aspoň u nás nie. Berú sa tabletky myslím, že tri dni pred odchodom. Je to niečo asi na báze B Komplexu. Veľmi sa tieto tabletky neodporúčajú lebo sú veľmi záťažové na pečeň. Pred odletom si treba zaobstarať  veľké množstvo probiotik

      V tejto krajine sa odporúča nejesť žiadne mieste špeciality ktoré sa predávajú vonku pod otvoreným nebom na ulici. Zeleninu, ovocie a všetko čo si kúpite sa odporúča dezinfikovať. Niečo ako chlór na dezinfekciu dojčenských fliaš (Milton). Do vody do ktorej sa zarobí Milton podľa návodu treba vložiť všetky potraviny aj ovocie ktoré ste kúpili vonku. Nechať ich tam 5 minút a až potom následne konzumovať. Voda a všetky tekutiny sa odporúča piť len z fliaš nie z pohárov!  Vodu v ktorej si umývate zuby treba prevárať. Treba so sebou nosiť alco gél, alebo dezinfekčný gél na ruky..

      Moja kamarátka Svetlana. (Svetlana (22) je študentka tretieho ročníka na vysokej škole ). Túto krajinu navštívila na dlhé dva letné mesiace. Jej otec tam pracuje na projektoch pre výstavbu rôznych potrebných budov (školy, škôlky).  Žiaľ posledné dni dovolenky ochorela na maláriu a neskôr na týfus:

Svetlana:

Bola som na Severe Nigérie v meste Kano. Mesto sa nenachádza pri oceáne, vlhkosť nie je vysoká, ročne tu nepadne veľa zrážok preto je tam menšia pravdepodobnosť výskytu malárie. Ja som ale mala to nešťastie , že som bola to percento, ktoré si ju vyskúšalo na vlastnej koži.  Zo začiatku som pociťovala slabosť. Po celom tele som sa potila od horúčky a pritom ma triaslo od zimy. Teplota mi vystúpila na 39,5. Od kosti som cítila ako mám všetko ľadové, ale pokožku som mala horúcu. Nevedela som sa ničím zohriať. Mala som bolesti, najmä v krížoch ako pri menštruácii. Neskôr ma bolel každý milimeter tela, každá kosť a každý kĺb. Občas ma skrúcalo od bolesti. Najsilnejšie sa prejavovali v noci. Nemohla som spávať, často boli bolesti také silné, že som nevedela čo zo sebou tak som sedela na studenej dlážke v rohu izby. Moja nechuť do jedla bola taká obrovská, že som 4 dni absolútne nič nejedla. Napínalo ma pri myšlienke na jedlo a pritom som pociťovala hrozný hlad.

      Po pár dňoch konečne prišiel k nám doktor. Vzal mi krv a urobili mi laboratórne testy. Výsledok, ktorí zistili bol mrazivý.  Malária. Čo ale bolo šokojúce,  nepovedali mi to.

      Ihneď ma vzali v nevedomosti do nemocnice. Mala som to šťastie, že som nebola iba bežný turista, ktorý by bol vydaný na pospas v krajine. V našom campe sme mali kliniku aj vlastných doktorov. Boli to pôvodný africkí obyvatelia. Na názvy liekov, ktoré mi nasadili na liečbu si už  nespomínam ale hneď po príchode som dostala injekciu do sedacieho svalu. Toto opakovali ráno a večer. Celé dni som bola na infúzii. Okrem toho som užívala tabletky na podporu chuti do jedla. Neskôr som už začala jedávať. Nebol to ale prevratný pokrok. Jedna až dve lyžičky polievky denne. Toto minimálne množstvo stravy som predýchavala asi hodinu. Bolo mi z nej neskutočne zle.

      Neskôr som si všimla, že môj moč je úplne hnedý. Najhoršie na tom celom bolo, že mi stále nikto nepovedal čo to znamená, čo sa so mnou vlastne deje. Bolesti i napriek liečbe boli stále veľmi silné. Niekedy som mala pocit, že toto mučenie moje telo už nevydrží a ja zomriem.  Nechcem tu nič preháňať. Skutočne teraz viem, aké to je keď je človek len na krok od druhého sveta.

      Po troch dňoch ma vrátili naspäť do campu. Samozrejme stále s bolesťami a veľmi slabú. Teploty neustupovali. Znova ma zobrali na testy. Zistili mi k tomu všetkému ešte aj týfus. Bola to pre mňa ďalšia rana. Už aj bez neho som bola na tom veľmi zle. Nasadili mi ďalšie tabletky. Bola som bezradná a napadali ma už hrozné veci. Celé tri dni ma očkovali tou istou ihlou, takže už som nevylučovala ani HIV. Žltačky som sa nebála. Aspoň proti nej som bola zaočkovaná. Čo bolo v konečnom dôsledku pre mňa obrovským šťastím. Neviem totižto ako by to môj organizmus zvládol. Preto toto očkovanie určite nepodceňujte. Mne možno zachránilo život.

      Najhoršie na tom všetkom bolo, že môj pobyt v Afrike sa už končil a víza tiež. Už som to nevydržala a zavolala som domov na Slovensku mojej mamine. Je zdravotníčka. Keď som jej zreferovala, že moje oči sú veľmi žlté, vlastne ja celá som bola veľmi zožltnutá. Na Slovensku sa obávali, že je to hepatitída alebo HIV.

      Ani neviem ako som docestovala na Slovensko. Cestu som vzhľadom na môj zlý stav nevnímala. Týždeň po mojom návrate mi stále nevedeli povedať čo mi vlastne je. Nakoniec výsledky ukázali, že som mala zničenú pečeň. To vysvetľovalo hnedý moč a môj žltkastý nádych. Nikdy som netušila, že pečeň môže takto ovplyvniť život človeka. Nasadili mi okamžite pečeňovú diétu. Predpísali mi neskutočné množstvo tabletiek na prečistenie pečene. Mala som zakázanú akúkoľvek fyzickú aktivitu. Bolo otázne, kedy už budem v poriadku. Každý týždeň som bola pod dohľadom lekárky, ktorá mi robila krvné testy. Trvalo to celkovo od septembra 2010 až doteraz. Stále nie som v poriadku ale krvné testy sa dostávajú pomaličky do normálu. Posledný mesiac už môžem jesť čo chcem a športovať. Žltá farba ustúpila a v apríli idem na kontrolu. Tak mi držte palce nech je všetko v poriadku : ).

      Viete ale čo je na tom najkrajšie ? Napriek tomu čo Svetlana všetko Afrike prekonala podľa jej slov by sa tam vrátila aj 1000krát. Ani tieto zákerné choroby nevystrašili jej cestovateľského ducha pretože ju lákajú aj iné exotické krajiny a chce si tieto sny splniť.











 



ODPORÚČAME

Čierny kašeľ

Pôvodcom je mikrób Bordetela Pertussis a s podobnými príznakmi B. Parapertussis. B. Pertussis sa množí na slizniciach…

20. január 2012, 16:49

Očkovací kalendár

Detské infekčné choroby ako záškrt, osýpky, čierny kašeľ, detská obrna, zapríčiňovali ešte v 20 storočí každoročne smrť...

19. februára 2011, 15:00

Nehormonálna antikoncepcia

Predstavuje účinnú antikoncepciu bez zvýšeného rizika výskytu rakoviny alebo kardiovaskulárnych ochorení. Podľa najnovších…

14. marca 2011, 22:00

Blíži sa zima

Dni sa krátia. Tá zima prichádza tak rýchlo, že si ju ani neuvedomujeme.Naše čierne hodinky sa predlžujú. Slniečka je stále…

10. december 2013, 8:51

všetky články sekcie vaše témy

Terapia keloidných jaziev

Osem spôsobov ako liečiť keloidné jazvy.

MUDr. Anna Matušková

14.december 2013, 11:15

Keloidné jazvy

U každého človeka sa môžu hojiť rany po operáciách, alebo po úrazoch, dokonca po očkovaní, ako napríklad tuberkulóza , po akné..

MUDr. Anna Matušková

12. december 2013, 14:15

Blíži sa zima

Dni sa krátia. Tá zima prichádza tak rýchlo, že si ju ani neuvedomujeme.Naše čierne hodinky sa predlžujú. Slniečka je stále…

MUDr. Anna Matušková

10. december 2013, 8:51

Desí ma, ako desí očkovanie detí

desí ma v poslednej dobe ako desí očkovanie detí moje rovesníčky, je pravda, že náš Santík nemal nikdy po očkovaní reakciu…

Katka

6. marec 2013, 18:03

Herpes simplex vírus (HSV)

Táto infekcia sa najčastejšie objavuje na tvári, (okolo pier) alebo v ústnej dutine. Vyvoláva ju orálny HSV1 vírus, ktorý sa…

Marek Pršo

6. december 2012, 18:23

NICK VUJICIC

Chôdza. Beh. Objatie. Tak bežné veci a predsa pre niekoho nemožné. Nick Vujicic (28). Muž, ktorý sa narodil bez končatín…

Simona Kozinková

6. november 2012, 10:26

Viem čo chcem a idem si za tým!

Noc čo noc sprevádzajú náš spánok. Komunikácia podvedomia s našou mysľou. To, po čom túžime, sa mnohokrát premieta do našich…

Simona Kozinková

6. november 2012, 11:23

Moje malé víťazstvo

Je tu začiatok školského roka a pre väčšinu z vás opäť nastupujú školské povinnosti. Ja som mala v pláne nastúpiť na vysokú...

Andy

20. január 2012, 18:43

Symptotermálna metóda a cyclotest

Už pred rokmi som prestala používať hormonálnu antikoncepciu. Keď som žila v Anglicku dala som pichnúť 3 mesačná injekciu….

Tania

20. január 2012- 13:25

Pravideľné raňajky, zdravý návyk v detstve aj v dospelosti

Raňajky nám dodávajú energiu a živiny na správne naštartovanie denných aktivít. Pravidelné raňajky znamenajú lepší príjem…

Admin

20. január 2012- 17:26

Epidémia ružienky vo Francúzsku

Som začínajúca lekárka vo Francúzsku a chcela by som sa podeliť so zaujímavou skúsenosťou. Jedným z dôvodov, pre ktorý som sa…

MD Alexandra Beaumanoir

20. január 2012, 16:54

Akútny zápal stredného ucha u detí

Akútny zápal stredného ucha sa vo väčšine prípadov vylieči sám…

MD Alexandra Beaumanoir

20. február 2012, 15:36

Čo robiť, keď má vaše dieťa hnačky, alebo zvracia.

Najčastejšou príčinou kombinácie zvracania a hnačky je akútna črevná infekcia - takzvaná gastroenteritída…

MUDr. Anna Matušková

20. január 2012, 17:17

Viac ako len čerstvá zelenina pre každého

Mnohí ľudia považujú za ideálnu čerstvú zeleninu zo záhrady, pričom čerstvosť je pri kúpe potravín významným faktorom…

Admin

15. augusta 2013, 17:36

Sicília skutočný príbeh

Po ukončení prvého ročníka na univerzite som sa rozhodla stráviť leto pri mori a zároveň si tam zarobiť peniažky a zdokonaliť...

SImonka

20. január 2012, 13:25

Kanárske ostrovy

Súostrovie večnej jari, neuveriteľnej rozmanitosti, kde každý zo siedmych ostrovov ponúka úplne iný a odlišný svet. Ak sú ...

Simona

20. január 2012- 15:24

Malária - reakcia na článok o Nigérii

Malária zabíja v Afrike jedno dieťa každých 30 sekúnd a medzi 1 a 3 miliónov ľudí ročne, (podľa odhadov WHO). Dve miliardy…

MD Alexandra Beaumanoir

20. január 2012, 12:21

Dovolenka v Egypte

Dovolenkári, ktorí vycestujú do tejto exotickej krajiny, hlavne tí čo ju navštívia po prvýkrát, by sa mali pripraviť na…

Simona

20. január 2012, 16:03

Pečeň a vybrané ochorenia pečene

Pečeň (hepar), ako najväčšia žľaza ľudského tela, má v organizme všestranné funkčné zapojenie a je to život podmieňujúci orgán..

Marek Pršo

20. január 2012- 17:57

Nigéria skutočný príbeh

Exotický africký štát leží na severnom pobreží Guinejského zálivu. Močaristé, mangrovové pobrežie má dĺžku 800 km. Krajina…

SImona

20.január 2012, 17:17

POŠLI NÁM TVOJ TIP NA ČLÁNOK

Poslať TIP na článok alebo článok.




NOVINKA

NOVINKY

chceš vedieť skôr ako ostatní?

ND APLIKÁCIE


bmi index

BMI index

Index telesnej hmotnosti.




bmi index

Alkohol test

Test na obsah alkoholu v krvi.


Obsah alkoholu vo víne: 10-12%, obsah alkoholu v pive: 3-5%

Prvý alkohol:



Druhý alkohol:



Tretí alkohol:



EšTE POTREBUJETE



ND JEDLO