Admin
Mnohí ľudia považujú za ideálnu čerstvú zeleninu zo záhrady, pričom čerstvosť je pri kúpe potravín významným faktorom. Zelenina však začína strácať živiny hneď po zbere. Letný hrášok môže počas jedného či dvoch dní stratiť až polovicu obsahu vitamínu C, dokonca ešte pred varením. V záujme maximalizácie výživových dobrôt zo zeleniny sa teda pozrieme na stôl.
V predaji sú tri hlavné formy zeleniny –
Napriek všeobecnému názoru, každá forma má určité výhody, aj keď sa ľudia domnievajú, že najlepšia je vždy čerstvá. Často sa odporúča konzumovať tri dávky zeleniny denne. Zvyšok tohto článku sa zaoberá tým, ako to môžeme zabezpečiť.
Čerstvá zelenina dodá každému jedlu chuť, textúru, farbu a rozmanitosť. Ale na to, aby bola maximálnym prínosom z výživového hľadiska, musí byť celkom čerstvá. Kľúčovým faktorom je teda čas od jej zberu, ktorý uplynul, kým sa dostala na stôl. Kým sa zelenina dostane z centrálnej distribúcie na pult supermarketu, uplynie od jej zberu nejaký čas. Pripočítajme k tomu čas uloženia doma v chladničke alebo v komore, kým sa zelenina objaví na stole, pričom sa nevyhnutne prejaví nepriaznivý účinok na obsah živín. Stratám môžeme zabrániť, keď zeleninu – teda z miestnej, sezónnej produkcie – uložíme do chladničky a čo najskôr ju spotrebujeme.
Čerstvá zelenina sa mrazí alebo sterilizuje, aby sme ju mali poruke a bezpečnú, ale aj aby sa dala dopraviť ďalej do supermarketu. Účinok spracovania zeleniny nemusí vždy vyhovovať očakávaniam spotrebiteľov z hľadiska chuti a textúry, ale výživová hodnota zostane zachovaná. Tieto informácie potvrdila perspektívna skupinová štúdia s vyše 20 000 holandskými mužmi a ženami, ktorá trvala desať rokov. Ukázalo sa, že vyšší príjem zeleniny znížil riziko srdcovocievnych ochorení, bez ohľadu na to, či išlo o surovú alebo spracovanú zeleninu (za spracovanú sa považovala zelenina, ktorá bola doma tepelne upravená, vrátane sterilizovanej a mrazenej zeleniny, a rajčiakový pretlak).
Zelenina sa zmrazuje v čerstvom stave, zvyčajne niekoľko hodín po zbere, pričom si zachová svoje pôvodné “bohatstvo”. Každá zelenina sa však pred mrazením blanšíruje, pričom sa znižuje obsah menej stabilných vo vode rozpustných vitamínov, ako je vitamín B1 a C, ako aj antioxidantov. Ostatné živiny sa zachovajú ľahšie, napríklad vitamíny A a E, dokonca sa po spracovaní stanú lepšie využiteľnými. Mrazená zelenina má dlhšiu trvanlivosť ako čerstvá, môžeme si ju teda dopriať kedykoľvek, bez ohľadu na sezónu.
Zelenina v konzerve má najdlhšiu trvanlivosť. Zostáva bezpečná po celý rok, niektorá dokonca aj dlhšie. Zelenina sa pred sterilizáciou zvyčajne blanšíruje, čo je dôležitá súčasť konzervovania. Pri výrobe sa aj tepelne spracúva, čo ju približuje k varenej zelenine. V posledných rokoch bol vyvinutý aj konzervačný proces bez aplikácie tepla, pri ktorom sa do veľkej miery zachová pôvodná textúra a obsah živín.
V porovnaní s mrazením sa pri sterilizácii stráca síce viac živín, ale straty pri skladovaní sú v porovnaní s mrazenou a čerstvou zeleninou menšie. Lykopén, antioxidant v rajčiakoch, pritiahol na seba pozornosť, keď sa zistilo, že v sterilizovaných rajčiakoch ho je viac ako v čerstvých. Príčinou môže byť skutočnosť, že konzervovaním sa stáva využiteľnejší, ale s určitosťou sa potvrdilo, že je stabilný. Minerálne látky a vláknina sú pri spracovaní stabilné, takže ich obsah je podobný vo všetkých troch typoch zeleniny. Obavy z kozervovanej zeleniny vyplývajú skôr z toho, čo sa do nej pridáva, než z toho, čo sa z nej stráca. Súčasťou konzervačného procesu je pridávanie soli vo forme nálevu, tá však nevyhnutne zvyšuje hladinu sodíka. Výrobcovia pracujú na tom, aby sa obsah soli v konzervách znížil.
Význam zeleniny ako zdroja mnohých vitamínov, minerálnych látok a vlákniny je neodškriepiteľný a všetci by sme mali jesť viac zeleniny, aby sme využili jej nutričné výhody. Zelenina sa zmrazuje a sterilizuje, aby sa vyhovelo požiadavkám dnešných spotrebiteľov. Popri čerstvej zelenine tak máme po celý rok k dispozícii pestrú škálu zeleniny v bezpečných a vysoko kvalitných formách. Výživové odporúčania v rámci celej Európy nabádajú ku konzumácii všetkých typov zeleniny, čerstvej, mrazenej aj sterilizovanej, aby sme jej jedávali dostatok. Tieto odporúčania by sme mali dodržiavať s istotou, že výživový prínos má každá zelenina, po ktorej siahneme.
Zdroj: „The European Food Information Council”
Prvé mliečne zúbky sa začali vytvárať už v priebehu tehotenstva. Niektoré deti sa dokonca narodia s jedným ,alebo viacerými…
Strava je velmi dôležitou súčasťou života. Aby človek prežil, potrebuje vzduch ,vodu a živiny, ktoré prijíma v potrave.Ale ...
Diane 35 je antikoncepčná tabletka používaná proti akné. Podľa francúzskej agentúry pre bezpečnosť liekov je zodpovedná za ...
Dovolenkári, ktorí vycestujú do tejto exotickej krajiny, hlavne tí čo ju navštívia po prvýkrát, by sa mali pripraviť na…
Osem spôsobov ako liečiť keloidné jazvy.
MUDr. Anna Matušková
U každého človeka sa môžu hojiť rany po operáciách, alebo po úrazoch, dokonca po očkovaní, ako napríklad tuberkulóza , po akné..
MUDr. Anna Matušková
Dni sa krátia. Tá zima prichádza tak rýchlo, že si ju ani neuvedomujeme.Naše čierne hodinky sa predlžujú. Slniečka je stále…
MUDr. Anna Matušková
desí ma v poslednej dobe ako desí očkovanie detí moje rovesníčky, je pravda, že náš Santík nemal nikdy po očkovaní reakciu…
Katka
Táto infekcia sa najčastejšie objavuje na tvári, (okolo pier) alebo v ústnej dutine. Vyvoláva ju orálny HSV1 vírus, ktorý sa…
Marek Pršo
Chôdza. Beh. Objatie. Tak bežné veci a predsa pre niekoho nemožné. Nick Vujicic (28). Muž, ktorý sa narodil bez končatín…
Simona Kozinková
Noc čo noc sprevádzajú náš spánok. Komunikácia podvedomia s našou mysľou. To, po čom túžime, sa mnohokrát premieta do našich…
Simona Kozinková
Je tu začiatok školského roka a pre väčšinu z vás opäť nastupujú školské povinnosti. Ja som mala v pláne nastúpiť na vysokú...
Andy
Už pred rokmi som prestala používať hormonálnu antikoncepciu. Keď som žila v Anglicku dala som pichnúť 3 mesačná injekciu….
Tania
Raňajky nám dodávajú energiu a živiny na správne naštartovanie denných aktivít. Pravidelné raňajky znamenajú lepší príjem…
Admin
Som začínajúca lekárka vo Francúzsku a chcela by som sa podeliť so zaujímavou skúsenosťou. Jedným z dôvodov, pre ktorý som sa…
MD Alexandra Beaumanoir
Akútny zápal stredného ucha sa vo väčšine prípadov vylieči sám…
MD Alexandra Beaumanoir
Najčastejšou príčinou kombinácie zvracania a hnačky je akútna črevná infekcia - takzvaná gastroenteritída…
MUDr. Anna Matušková
Mnohí ľudia považujú za ideálnu čerstvú zeleninu zo záhrady, pričom čerstvosť je pri kúpe potravín významným faktorom…
Admin
Po ukončení prvého ročníka na univerzite som sa rozhodla stráviť leto pri mori a zároveň si tam zarobiť peniažky a zdokonaliť...
SImonka
Súostrovie večnej jari, neuveriteľnej rozmanitosti, kde každý zo siedmych ostrovov ponúka úplne iný a odlišný svet. Ak sú ...
Simona
Malária zabíja v Afrike jedno dieťa každých 30 sekúnd a medzi 1 a 3 miliónov ľudí ročne, (podľa odhadov WHO). Dve miliardy…
MD Alexandra Beaumanoir
Dovolenkári, ktorí vycestujú do tejto exotickej krajiny, hlavne tí čo ju navštívia po prvýkrát, by sa mali pripraviť na…
Simona
Pečeň (hepar), ako najväčšia žľaza ľudského tela, má v organizme všestranné funkčné zapojenie a je to život podmieňujúci orgán..
Marek Pršo
Exotický africký štát leží na severnom pobreží Guinejského zálivu. Močaristé, mangrovové pobrežie má dĺžku 800 km. Krajina…
SImona
NOVINKA