MUDr. Anna Matušková
Toto infekčné ochorenie spôsobuje RNA vírus, ktorý sa znehodnotí bežnými dezinfekčnými prostriedkami. Preto sa toto ochorenie volá - choroba špinavých rúk. Vírus prežije v morských slimákoch, mušliach, v bahne , sladkej aj slanej vode.
Ide o ochorenie ľudí ,ktoré postihuje sociálne slabšie skupiny ľudí so zlými hygienickými podmienkami. Ľudia sa infikujú navzájom. Nákaza prebehne väčšinou asymptomaticky. Prenos je od infikovaných ľudí rukami, po priamom kontakte, môžu však byť nakazené aj potraviny( surové mušle, mrazené potraviny, zle tepelne spracované potraviny).
Vírus sa vylučuje stolicou, počas inkubačnej doby, najviac druhý týždeň pred klinickými príznakmi ochorenia.
Inkubačná doba je 14-21 dní, maximálne 49 dní. U detí je skôr bezpríznakový priebeh, alebo s príznakmi virózy , u dospelých je aj žltačka.
viróza s teplotami, zvracaním, bolesťami brucha, svalov, chrbta. Typický je tmavý moč a bledá stolica. Neskôr sa objaví žltačka so svŕbením kože, keďže ide ochorenie pečene, býva zväčšená, bolestivá.
krv- protilátky proti hepatitíde A, zvýšené pečeňové testy.
Ochorenie väčšinou prebehne bez následkov a trvalého poškodenia.
očkovanie 2 dávkami vakcíny Havrix, do 16 rokov junior vakcíny, po 16 rokoch vakcíny pre dospelých.
Po prvej dávke nastupuje ochrana po 14 dňoch a trvá cca 1 rok, preočkovanie 2. dávkou o 6-12 mesiacov, zabezpečí ochranu minimálne na 10 rokov, predpokladá sa dlhodobá celoživotná ochrana.
Ochorenie spôsobujú baktérie typu A , menej často typu B a C z rodu Neisseria meningitidis. Neisseria meningitidis je výlučne...
Teplotu do 38 stupňov považujeme u malých detí za ľahko zvýšenú a nie je nutné ju preliečovať. Za horúčku pokladáme teplotu…
Obezita u detí začína byť pomerne bežným javom na detských ambulanciách už v nízkom veku. A je zaujímavé, že rodičia ...
Podľa onkogénneho potenciálu sa HPV vírusy delia na nízkorizikové, označované ako LR alebo LG, ktoré spôsobujú kožné a ...
Táto infekcia sa najčastejšie objavuje na tvári, (okolo pier) alebo v ústnej dutine. Vyvoláva ju orálny HSV1 vírus, ktorý sa…
Deti si často kladú do uška rôzne menšie predmety ako gorálky, lego, kamienky, vatu ,fazuľky a podobne. Do zvukovodu sa môže…
Medzi piatym a šiestym rokom očkujeme deti proti tetanu, záškrtu, čiernemu kašľu a proti detskej mozgovej obrne. Bolo zrušené...
Ide o ochorenie ľudí ,ktoré postihuje sociálne slabšie skupinyľudí so zlými hygienickými podmienkami. Infikujú sa ľudia…
Najmä u malých detí sa často vyskytujú bolesti predkolení, bez iných príznakov. Bolesti sú skôr v noci a často stačí...
Vel’kú časť bolestí tvoria psychogénne príčiny. Stresové bolesti, ktoré nie sú viazané časovo,majú dlhodobejší charaktar…
Podobne ako bolesti brucha sú časťou sťažnosťou u detí na ambulancii pediatra. Väčšina bolestí nie je vážnym príznakom…
Obezita u detí začína byť pomerne bežným javom na detských ambulanciách už v nízkom veku. A je zaujímavé, že rodičia ...
Angína, alebo zápal hrdla, t. j. mandlí, a lymfatického tkaniva hltanu- tzv Waldeyerovho okruhu, sú veľmi bežným ochorením…
Pertussis - čierny kašeľ : Austrália - v tomto roku bolo hlásených. 876 prípadov…
Prvý mliečny zúbok sa prerezáva medzi 6- 8 mesiacom. Je to individuálne , u niektorých detí je to v 4.-tom mesiaci u iných aj..
Strava je velmi dôležitou súčasťou života. Aby človek prežil, potrebuje vzduch ,vodu a živiny, ktoré prijíma v potrave.Ale ...
Dieťa nerozmýšľa ako dospelý, chce mať svoju istotu. Ľudí , ktorých má rado chce vidieť okolo seba. Chce, aby boli šťastní...
Očkovací kalendár pre deti vo veku medzi 3 a 15 rokom života…
Je to najzávažnejšie prebiehajúci zápal mozgu, ktorý v 20- tych prípadoch končí smrťou postihnutých a z tých, ktorí prežijú...
Informácie ...
Jednou z najviac kontroverzných a diskutovaných otázok v pediatrii je očkovanie. Do očkovania rodičov nikdy nenútim, snažím…
Ochorenie spôsobujú baktérie typu A , menej často typu B a C z rodu Neisseria meningitidis. Neisseria meningitidis je výlučne…
Detské infekčné choroby ako záškrt, osýpky, čierny kašeľ, detská obrna, zapríčiňovali ešte v 20 storočí každoročne smrť...